Afryka to nie jeden kraj, ale kontynent pełen kontrastów. Tak jak w Europie, żyją tu ludzie bardzo biedni, średnio zamożni i bardzo bogaci; niewykształceni i pracujący w high-tech; wybitni pisarze, w tym laureaci literackich Nobli. Obok krajów rządzonych przez dyktatorów są też państwa, które należą do najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Afryka to zarówno dżungla i safari, jak i megamiasta, większe od Nowego Jorku, z zatłoczonymi ulicami i nowoczesnymi centrami handlowymi.
Czas przełamać stereotypy.
Mottem książki stały się słowa nigeryjskiej pisarki Chimamandy Ngozi Adichie:
Gdybym swoją wiedzę czerpała z wyobrażeń popkultury, ja też sądziłabym, że Afryka to kraina cudownych pejzaży, pięknych zwierząt i niezrozumiałych ludzi toczących bezsensowne wojny, umierających z nędzy i na AIDS, niezdolnych przemawiać własnym głosem.
Właśnie z tymi uproszczonymi wyobrażeniami rozprawia się Dipo Faloyin w książce Afryka to nie państwo. Przypomina o kolonializmie, który jak nic innego ukształtował kontynent i wpłynął na los jego mieszkańców. Pokazuje też skutki późniejszej i wciąż trwającej ingerencji USA, Rosji czy Chin. Nie chodzi jedynie o wsparcie militarne czy finansowe, ale także o postawę tzw. „Białego Zbawcy Afryki” – kogoś, kto chce pomóc, ale nie pyta, jak to zrobić, bo uważa, że wie lepiej. Taka pomoc okazuje się zwykle nieskuteczna, a czasem wręcz szkodliwa.
Autor Afryka to nie państwo, Dipo Faloyin, urodził się w Chicago, dorastał w Lagos w Nigerii, a obecnie mieszka w Londynie. Jest starszym redaktorem magazynu Vice. Jego perspektywa łączy doświadczenie człowieka wychowanego w Afryce z globalnym spojrzeniem dziennikarza, dzięki czemu potrafi opowiadać o kontynencie bez uproszczeń i schematów.

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Pan burmistrz dobrze wiedział o co ci chodzi. A teraz udaje ze nie wie i nie chce się wypowiadać na ten temat , popieram tych ludzi którzy rozwiązali umowy, i mam nadzieję ze inni tez tak zrobią, te mieszkania to zwykła siema
Chrzanow wita
14:46, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Przecież burmistrz, to pachołek Tuska. Nie liczcie na to , że Wam pomoże. Trzeba zrobić referendum, tak jak w Krakowie i wybrać innego burmistrza. Wtedy może będzie lepiej.
Gieks
13:30, 2026-05-21
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
A co na to nasz Robert - może redakcja go dopytać, bo po budowie latał i wywiadów udzielał .......
:)
13:18, 2026-05-21
“Przełom” to moje ukochane dziecko
odloty molendowej..... nie dość, że komentujesz sama swoje artykuły to jeszcze przeprowadzasz wywiady sama ze sobą, przecież remsak nie jest w stanie zadać samodzielnie żadnego pytania. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
bążur
10:35, 2026-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz