W przyszłym roku będziemy mogli skorzystać ze stacji metra Chrzanów. To wcale nie fantazja, bo inwestycja już powstaje.
Budowa stacji metra Chrzanów jest w zaawansowanej fazie. Na stacji Chrzanów betonowane są ściany wyjść oraz słupy. Widoczna jest również konstrukcja schodów prowadzących z antresoli na powierzchnię. Obecnie trwają prace na całym bemowskim odcinku M2, gdzie powstają tunele, stacje, kanały serwisowe dla pociągów oraz wieża sterowania ruchem.
Cały odcinek drugiej linii warszawskiego metra, obejmujący stacje Lazurowa, Chrzanów, Karolin oraz stację techniczno-postojową Karolin, ma być ukończony i oddany do użytku w 2026 roku
Skąd tak swojsko brzmiąca nazwa „Chrzanów” wzięła się w stolicy? W drugiej połowie XIX wieku powstała szlachecka wieś Macierzysz-Chrzanowo, należąca do rodziny Chrzanowskich, znana od XVII wieku jako Chrzanów. Około 1877 roku na terenie Chrzanowa, w kierunku wsi Odolany 15 osadników niemieckich założyło Kolonię Chrzanów. Po 1886 roku na terenie Chrzanowa zbudowano fort IV Chrzanów, który - podobnie jak fort III Blizne, przetrwał do 1913 roku. Potem stracił strategiczne znaczenie i był użytkowany jako magazyn.
W obszarze Chrzanowa i Jelonek Południowych w XIX wieku powstało wiele cegielni – największa z nich to fabryka dachówek Bogumiła Schneidera. W 1951 gromadę Chrzanów, w tym folwark Mory, włączono w granice miasta stołecznego Warszawy. W latach 1951–1989 Chrzanów należał do dzielnicy, a potem do dzielnicy-gminy Warszawa-Wola.
stary zgred19:26, 01.04.2025
Sprawdzone na sobie samym, od wielu lat; jak w stolicy, czy gdzieś w Polsce, jeżeli pytajacym był Warszawiak, na pytanie skąd odpowiadało się "z Chrzanowa" czy "z okolic Chrzanowa", to następnie dość długo trzeba było wyjaśniać, że nie chodzi o ten pod Warszawą, tylko inny. Ciekawostka taka.
2 0
jest też pod Zamościem.