Miłosz w Kalifornii - przelom.pl

Polecamy

Zamknij

Miłosz w Kalifornii

Tadeusz Jachnicki Tadeusz Jachnicki 21:00, 28.01.2025 Aktualizacja: 03:04, 27.10.2025
1 Miłosz w Kalifornii Cynthii L. Haven "Miłosz w Kalifornii"

PRZEŁOM POLECA DO PRZECZYTANIA. Najpierw pracował w Stanach, później poety-uciekiniera nie chciano w Ameryce, bo uważano za komunistę, ale przede wszystkim geja. Później za katolika - którym był - i konserwatystę. On sam nienawidził Ameryki, która w końcu, po latach tułaczki w Europie, go zaprosiła, ale też ją kochał. W końcu spędził w niej najwięcej czasu, cztery dekady swojego życia. To w niej znalazł schronienie i swoją kolejną miłość. Ameryka dała mu też poczucie bezpieczeństwa (choćby finansowe).

Właśnie o tym okresie w życiu poety opowiada książka Cynthii L. Haven "Miłosz w Kalifornii". Nie jest to jednak klasyczna biografia zdająca relacje z kolejnych dni i znaczących chwil w życiu poety.

"Miłosz w Kalifornii" to mniej znane fakty, szczególnie polskiemu czytelnikowi, ale też poszukiwanie Ameryki w twórczości Miłosza oraz próba odpowiedzi na pytanie jak Miłosz wpłynął na Amerykę, na amerykańską literaturę, na Berkeley, w którym wykładał i którego do dzisiaj jest jedynym noblistą w dziedzinie literatury. I odwrotnie, jak to wszystko wpłynęło na niego.

Mam nadzieję, że opowiem jego historię od nowa – a przynajmniej jej część, bo żył długo – z perspektywy amerykańskiej, rzucając snop światła na elementy bagatelizowane lub niedoceniane przez Europejczyków. Tak, Miłosz był poetą świadectwa, ale dużo więcej niż tylko nim, tak jak galaktyka wykracza poza bycie pojedynczą gwiazdą. Na ile zmienił się pod naszym wpływem? Jak bardzo my zmieniliśmy się dzięki niemu? Jak postrzegamy jego historię z punktu widzenia innego krajobrazu, innego narodu? - pisze sama Cynthia L. Haven, amerykańska krytyczka i literaturoznawczyni, która poświęciła Czesławowi Miłoszowi trzy książki, a najnowsza z nich to właśnie "Miłosz w Kalifornii".

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

HISTORIAKsiążki polecane przez Przełom

Przejdź do wątku

komentarz (1)

Jan NawakJan Nawak

0 0

Cześć! Kolega pożyczył mi "Jak czekista z czekistą"! Fajna! Polecam!!!

08:42, 29.01.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%