PRZEŁOM POLECA DO PRZECZYTANIA. Hitler popełnia samobójstwo, a wraz z nim jego wieloletnia partnerka i świeżo poślubiona Eva Braun. W bunkrze pod Starą Kancelarią Rzeszy w Berlinie on strzela sobie w głowę, ona rozgryza kapsułkę z cyjankiem. Jest popołudnie 30 kwietnia 1945 roku. Dyktator zostawia testament, a ciała - swoje i żony - każe spalić. Ale śmierć Führera nie zakończyła nazizmu ani drugiej wojny światowej w Europie.
Te osiem dni, które dzielą te dwa wydarzenia, to jeden z bardziej traumatycznych wydarzeń w historii Niemiec. Znakomity historyk, Volker Ullrich, staranie i niezwykle przystępnie relacjonuje nam ten czas. Pokazuje wydarzenia polityczne, militarne, przybliża ogrom tragedii, do których dochodziło: marsze śmierci więźniów obozów koncentracyjnych, wyzwalanie miejsc kaźni, głód, walkę o opał czy jedzenie, szerzącą się grabież i brutalne gwałty, na niespotykaną skale dokonywane przez żołnierzy Armii Czerwonej.
Z jednej strony ukazuje rozpacz Niemców na wieść o śmierci Hitlera, doprowadzającą często do masowych samobójstw, a z drugie radość lub obojętność innych Niemców.
Uwagę zwraca fakt, że Ullrich - w związku z tym, że wiele wspomnień i zapisków zostało opublikowanych wiele lat po wojnie - starannie sprawdza, porównując je z oryginałami, czy opublikowane teksty nie zostały zmienione, złagodzone, "wyprostowane".
Książka to też doskonały przegląd osób, których nazwiska kojarzymy z okresu powojennego. Poznajemy więc wojenne historię Konrada Adenauera, Kurta Schumachera, Willego Brandta, ale i Marleny Dietrich.
29.04.2025
ZATRUDNIĘ kierowcę kat. C i C+E 500-380-561
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz