Z ARCHIWUM TYGODNIKA „PRZEŁOM". Otoczone górami Jezioro Como na północy Włoch w Lombardii, z najwyższym szczytem Monte Legnone, zasłużenie cieszy się sławą najpiękniejszego włoskiego jeziora. Na czym polega fenomen tego miejsca, które upodobali sobie filmowcy, artyści, celebryci, a także… rosyjscy oligarchowie?
Jezioro Como bez wątpienia jest rajem dla miłośników fotografii i architektury. Malownicza woda otoczona majestatycznymi górami, plaże, piękne willle na zboczach wzgórz, tawerny serwujące smaczne włoskie potrawy i wąskie, brukowane uliczki w kurortach z urokliwymi zaułkami – czego chcieć więcej?
Najgłębsze w Alpach
Como nie jest największe pod względem powierzchni, za to przoduje jako jezioro o największej głębi w całych Alpach (jego najgłębszy punkt osiąga ok. 400 metrów). Zdaniem wielu, jest też najpiękniejszym jeziorem, bardziej urokliwym nawet od przyciągającego rzesze turystów największego, włoskiego jeziora Garda. Czy tak jest w istocie? Bez wątpienia Como uchodzi za bardziej luksusowe, bo ceny w kurortach są tu rzeczywiście wyższe.
Śródziemnomorski klimat sprawia, że wyjazd nad Como to dobry pomysł nie tylko w wakacje, ale także wiosną lub jesienią. By dotrzeć nad jezioro najlepiej polecieć do Mediolanu lub Bergamo. Stamtąd można się dostać nad jezioro autobusem lub pociągiem. Można też wynająć przy lotnisku samochód i zwiedzać kurorty nad Como samodzielnie. To dobra opcja, pod warunkiem, że nie zniechęca was jazda wąskimi drogami na zboczach wzgórz i włoscy kierowcy, którzy jeżdżą szybko, lubią wyprzedzać, trąbiąc przy tym na potęgę.
Perła jeziora Como
Głównym ośrodkiem jest miasto Como. To od niego jezioro wzięło swoją nazwę. Dalej na północ można odwiedzić Cernobbio i Ossuccio z jedyną wyspą na jeziorze, wybrać się do Tremezzo, gdzie znajduje się słynna Villa Carlotta ze malowniczymi ogrodami tarasowymi. Warto też przybyć do Lecco na południu czy Varenny. W każdym z tych miasteczek jest coś, co warto zobaczyć: zabytkowe wille, piękne skały nadbrzeżne, zatoczki.
Zwiedzając kurorty nad jeziorem nie można pominąć jego perły, czyli miasteczka Bellagio. To miejsce znane było już przed naszą erą. Według doniesień historyków w 225 r. p.n.e. w miejscowości stacjonowała armia Rzymian. Współcześnie kurort przyciąga turystów swoją wspaniałą architekturą i kulinarnymi specjałami. Turystyczną atrakcją są tu m.in. ogrody Villi Melzi i kościół San Giacomo. Historyczne centrum miasta znajduje się na wzgórzu, skąd roztaczają się oszałamiające krajobrazy. Miasteczko ma opinię ekskluzywnego kurortu. Spotkać w nim można znanych aktorów, celebrytów. To w połączeniu z iście włoską atmosferą sprawia, że jest wyjątkowo urokliwie.
Włoskie specjały
Trudno wyobrazić sobie zwiedzanie słonecznej Italii bez wizyt w tawernach serwujących pyszne włoskie specjały. W kurortach nad jeziorem Como jest ich mnóstwo. Pyszne włoskie makarony czy desery jak tiramisu i cannoli (tradycyjne włoskie ciastka w kształcie rurek wypełnione słodkim kremem) można znaleźć wbrew pozorom w dość przystępnych cenach, jeśli dobrze się poszuka poza ekskluzywnymi kurortami. Turysta powinien jednak pamiętać o jednej ważnej kwestii - dla Włochów posiłki to punkty kulminacyjne dnia. Wokół nich kręci się codzienne życie. Obiad jada się tam między 12:00 a 14.30. Potem, ok. 15:00, restauracje się zamykają nawet na kilka godzin. Jeśli więc nie chcecie głodni krążyć po włoskim miasteczku, bezskutecznie szukając czegoś do zjedzenia popołudniową porą, wybierzcie się wcześniej na obiad.
Na filmowym planie
Jezioro Como inspiruje artystów. Pisarzy, malarzy, fotografików, a także – filmowców. Podobno George Lucas, odpoczywając tutaj, postanowił wrócić do tego miejsca, kręcąc „Gwiezdne Wojny”. Ogrody i fasady budynków stały się scenerią „Ataku klonów”.
Villa del Balbianello, osiemnastowieczna posiadłość nad jeziorem Como „zagrała” nie tylko w „Gwiezdnych wojnach”, ale również w „Casino Royale” z Danielem Craigiem. To właśnie w niej James Bond dochodził do siebie po tym, jak poddał go brutalnym torturom Le Chiffre. Rzeczywiście, miejsce zdaje się być wymarzone do rekonwalescencji.
Miasteczka nad jeziorem Como świetnie sprawdziły się jako plan filmowy. Skusiły też wielu aktorów i celebrytów do zakupu posiadłości nad jeziorem. W gronie aktorów zafascynowanych Como znaleźli się Madonna, Sylvester Stallone, George Clooney. Na urokliwych wzgórzach rozłożyły się letnie rezydencje także wielu innych bogatych ludzi z różnych stron świata, w tym – oligarchów rosyjskich. Za sprawą „ludzi Putina” w ostatnich latach jezioro Como budzi ogromne zainteresowanie mediów światowych. W tym przypadku nie chodzi jednak o walory turystyczne, ale o sprawy polityczne.
Wille propagandystów
Ludzie związani z Kremlem z powodu zachodnich sankcji nałożonych na Rosję po napaści na Ukrainę, stracili bowiem dostęp do wartych wiele milionów dolarów willi oraz ekskluzywnych jachtów. Jednemu z nich, Władimirowi Sołowjowi, rosyjskiemu prezenterowi telewizyjnemu popierającemu Kreml, skonfiskowano dwie wille nad jeziorem Como, warte 8 milionów euro. Na antenie Rossija1 Sołowjow żalił się potem na sankcje, lamentując nad nową ”żelazną kurtyną” i „brakiem poszanowania prawa własności w Europie”.
Jak widać urokowi tego miejsca nie są w stanie oprzeć się nawet propagandyści kremlowscy, na co dzień przeklinający straszny Zachód i starający się przedstawić go w jak najgorszym świetle.
Como przyciąga bowiem jak magnes - gwiazdy, celebrytów, oligarchów, a także – zwykłych śmiertelników.
Archiwum Przełomu nr 30/2024
29.10.2024
ZATRUDNIĘ pracownika fizycznego do układania kostk...
28.10.2024
DO wynajęcia cukiernia wraz z wyposażeniem - 512 9...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz