Minister odpowiada posłowi Kaczyńskiemu na temat Elektrowni Siersza - przelom.pl
Zamknij

Minister odpowiada posłowi Kaczyńskiemu na temat Elektrowni Siersza

Marek OratowskiMarek Oratowski 21:16, 31.12.2024 Aktualizacja: 21:22, 31.12.2024
Skomentuj Związkowcy z Sierszy umieścili banery na temat sytuacji elektrowni w różnych miejscach powiatu Związkowcy z Sierszy umieścili banery na temat sytuacji elektrowni w różnych miejscach powiatu

Na początku grudnia poseł PiS-u Filip Kaczyński z Wadowic wystosował interpelację dotyczącą Elektrowni Siersza, której grozi likwidacja. Zaapelował o „podjęcie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz stabilność społeczną regionu”. Niedawno poseł dostał odpowiedź od Roberta Kropiwnickiego, wiceministra aktywów państwowych.

Właścicielem Elektrowni Siersza jest spółka akcyjna Tauron Wytwarzanie, która należy do spółki akcyjnej Tauron Polska Energia, nadzorowanej przez ministerstwo aktywów państwowych. Zgodnie z podjętą kilka lat temu uchwałą szefostwa spółki Tauron wyłączenie dwóch pozostałych na terenie Elektrowni Siersza bloków energetycznych ma nastąpić do 31 grudnia 2025 roku. Mimo wdrażanego programu dekarbonizacji gospodarki, związkowcy walczą o dalsze funkcjonowanie zakładu. Przekonują decydentów, że zakład spełnia normy środowiskowe, a techniczna żywotność bloków skończy się dopiero w 2041 roku.

Co na to wiceminister?

„Z wyjaśnień przedstawionych przez Tauron Polska Energia S.A. wynika, że nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje dotyczące ewentualnych koniecznych wyłączeń poszczególnych jednostek wytwórczych Tauron Wytwarzanie S.A. W tym dwóch bloków energetycznych o mocy 153 MW - każdy zlokalizowany w Elektrowni Siersza” – napisał..

Przypomniał, że uchwała spółki nie wyklucza dalszej eksploatacji jednostek wytwórczych Elektrowni Siersza po 2025 r. w przypadku zmiany okoliczności powodującej, iż eksploatacja taka będzie rentowna.Stwierdził, że Tauron rozpoczął dialog z załogą i stroną społeczną.

„Pracownicy zostali poinformowani o możliwych przyszłych scenariuszach, ale przede wszystkim zostali zapewnieni, że w przypadku konieczności wyłączenia jednostek wytwórczych, będą mieli zapewnione miejsca pracy. W pierwszej kolejności, gdy zaistnieje taka konieczność, spółka będzie starać się relokować pracowników wewnątrz spółki. W przypadku braku takiej sposobności,Spółka będzie proponować pracę wewnątrz Grupy Tauron, która potrzebuje wykwalifikowanych pracowników w związku z rozwojem obszarów dystrybucji, ciepła, OZE czy obsługi klienta. Spółka podkreśla, że Grupa Tauron realizuje też szereg analiz techniczno-ekonomicznych mających na celu poszukiwanie najlepszych rozwiązań umożliwiających uruchomienie nowych projektów biznesowych z wykorzystaniem potencjału oraz terenów Grupy Tauron, także tych potencjalnie zlokalizowanych w Trzebini, pozwalających na osiąganie korzystnych wyników ekonomicznych.

Trwają zaawansowane analizy możliwości komercjalizacji Elektrowni Siersza poprzez repowering, czyli przygotowanie jednostek do spalania innego rodzaju paliwa, na przykład biomasy lub stworzenie nowych inwestycji na tym terenie np. budowy magazynu energii wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz budowy jednostek szczytowych gazowych. Planowane inwestycje na terenach Elektrowni Siersza pozwolą na kontynuację działalności gospodarczej, co skutkować będzie odprowadzaniem podatków do gminy Trzebina. Jednocześnie Spółka podtrzymuje składane deklaracje gotowości do kontynuacji współpracy z samorządem i podjęcia działań, które prowadzić będą do zapewnienia ciągłości dostaw ciepła dla osiedli Gaj i Energetyków np. poprzez zabudowę lokalnych kotłowni kontenerowych” – dodał Robert Kropiwnicki.

Przypomniał, że podczas otwartego spotkania dla zainteresowanych przyszłością Elektrowni Trzebinia, zorganizowanego przez Przewodniczącego Rady Miasta Trzebini 25 listopada został zaproponowany Gospodarczy Okrągły Stół. To znaczy merytoryczne spotkanie, które ma zbliżyć wszystkie zainteresowane strony do wypracowania wspólnego rozwiązania dotyczącego rozwoju gospodarczego gmin, na terenie których działają elektrownie i elektrociepłownie.

„W spotkaniu na początku stycznia 2025 r. udział wezmą samorządowcy, przedstawiciele samorządu gospodarczego oraz spółek Grupy Tauron. Efektem spotkania mają być propozycje kierunków rozwoju gospodarczego w miejscach, w których węglowe aktywa wytwórcze nie będą mogły już funkcjonować, czy to po roku 2025 czy po roku 2028.Z uwagi na istotność i wrażliwość kwestii społecznych, Spółka podkreśla, że podtrzymuje składane deklaracje gotowości do kontynuacji współpracy z samorządem i podjęcia wszelkich działań będących w zakresie możliwości, które prowadzić będą do realizacji inicjatyw pozytywnie wpływających nie tylko na każdą z lokalizacji, ale także na regiony,w których się znajdują” – zaznaczył wiceminister.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

hotinhotin

3 3

A poseł oseł dziwnym trafem zamilkł.Sowa- nadal udajesz śledczego? 23:05, 31.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrzysKrzys

1 0

Fakt. W 2019 i 2021 r podjęto decyzję o wygaszeniu w 2025 r 2 bloków w elektrowni siersza....decyzje podjęto po konsultacji z ministerstwem aktywów państwowych ZA RZĄDÓW PISu. To PIS zamknęło tą elektrownie 16:21, 01.01.2025

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BarnabaBarnaba

0 0

Nie zaluje ich.Duzo sie dolozyli zeby zniszczyc kopalnie siersza.Teraz na nich tez przyszla pora 12:52, 03.01.2025

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%