2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 zakończył ziemską wędrówkę papież Polak. Przypominamy jego sylwetkę oraz atmosferę panującą w naszym regionie po jego śmierci.
Pochodzący z Wadowic Karol Wojtyła, metropolita krakowski był papieżem od 16 października 1978 roku do 2 kwietnia 2005 roku. Wywarł ogromny wpływ na współczesny świat, zarówno w wymiarze religijnym, jak i społecznym.
Kluczowe punkty jego pontyfikatu to m.in. zatrzymanie komunizmu w Europie Wschodniej, zainicjowanie dialogu międzyreligijnego oraz tzw. "nowej ewangelizacji" i reformy wewnętrzne Kościoła. Papież był zdecydowanym obrońcą praw człowieka, sprawiedliwości społecznej i pokoju. Krytykował zarówno kapitalizm, jak i komunizm, opowiadając się za solidaryzowaniem się z ubogimi i wykluczonymi.
Odbył ponad 100 podróży zagranicznych, odwiedzając niemal każdy zakątek świata. Pod koniec pontyfikatu papież zmagał się z chorobami, w tym z chorobą Parkinsona. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Jego odejście wywołało falę żałoby na całym świecie. Także w naszym regionie, o czy pisaliśmy dwie dekady temu na łamach „Przełomu”.
Za życia wiele razy odwiedzał ziemię chrzanowską. Pierwszy raz, gdy miał 18 lat, przyjechał na rekolekcje do klasztoru w Trzebini. Ostatni razem gościł u nas sześć dni przed wyjazdem na konklawe, 27 września 1978 roku, odwiedzając parafię w Chrzanowie-Kościelcu. W powiecie chrzanowskim znajduje się Szlak Miejsc Papieskich. Obejmuje on wszystkie miejsca, gdzie przebywał Karol Wojtyła, zanim został papieżem.
Kllka dni po śmierci Jana Pawła II, 6 kwietnia o godz. 19 na Rynku w Chrzanowie odprawiona została msza święta w intencji papieża. Rynek zapełnił się mieszkańcami, którzy przynieśli ze sobą świece.
W miejscach związanych z Ojcem Świętym pojawili się ludzie wspominający Karola Wojtyłę. Na przykład setki zniczy paliły się przy obelisku stojącym przy alei Jana Pawła II w Libiążu, postawionym w 2002 roku na pamiątkę wizyty papieża w Polsce. Natomiast wierni z parafii Matki Bożej Różańcowej utworzyli na placu przed kościołem wielkie serce ze zniczy. Były też inne formy pamięci. W sobotę 8 kwietnia w godzinie odejścia papieża mieszkańcy utworzyli znak krzyża na elewacji bloku przy ulicy Oświęcimskiej 2 w Chrzanowie, odpowiednio oświetlając klatkę i wybrane mieszkania.
A Wy jak wspominacie polskiego papieża, który został ogłoszony świętym i w naszym regionie jest patronem wielu ulic i szkół?
0 3
Dziś dr Karol Nawrocki będzie robił kampanię wyborczą w Wadowicach wykorzystując do tego śmierć innego Karola - świętego Jana Pawła II. Takiego sprytnego prezydenta nam potrzeba!
1 1
Pawełek zapisał się jako ten, co wiedział i tuszował skandale obyczajowe w KK. Ogólnie nie wspominam.
0 0
Gdy byliśmy zjednoczeni, mogliśmy wiele. Teraz jesteśmy podzieleni i daleko nie dojedziemy na tym rozchwianym wózku. Do pierwszego dużego zakrętu dziejów.