Konfesjonał dla słabo słyszących stanął w kościele w Chrzanowie - przelom.pl
Zamknij

Konfesjonał dla słabo słyszących stanął w kościele w Chrzanowie

Marek OratowskiMarek Oratowski 17:00, 27.12.2024
Skomentuj Nowy konfesjonał jest wyciszony od środka Nowy konfesjonał jest wyciszony od środka

Przed świętami w kościele św. Mikołaja w Chrzanowie przybył masywny konfesjonał dla osób niedosłyszących.

Z nowego konfesjonału mogły już skorzystać osoby, które chciały się wyspowiadać przed Bożym Narodzeniem. Stanął z tyłu świątyni, po lewej stronie od głównego wejścia. Konfesjonał jest znacznie większy, niż te tradycyjne stojące dotąd w chrzanowskim kościele.

Do tej pory wierni mający problemy ze słuchem mieli utrudniony kontakt ze spowiednikiem. Niektórzy z nich korzystali ze zwykłych konfesjonałów. Było to jednak dla nich i osób znajdujących się w pobliżu krępujące, bo zwykle spowiadali się głośniej. Wyjściem z sytuacji było niekiedy umówienie się z księdzem na spowiedź poza nabożeństwami i zwykłymi godzinami sprawowania sakramentu.

Nowy konfesjonał jest wyciszony od środka i głośne rozmowy spowiednika z wiernym nie są już słyszane na zewnątrz.

Coraz więcej parafii inwestuje w rozwiązania ułatwiające życie osobom niedosłyszącym. Na przykład w sąsiedniej parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie od kilku lat w kościele działa pętla indukcyjna. To system wspomagania słuchu, który znacząco poprawia zrozumiałość mowy osobie słabosłyszącej, która korzysta z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego.

Pętle indukcyjne nadają sygnał poprzez zmodulowane pole magnetyczne, które jest odbierane przez cewkę indukcyjną aparatu słuchowego.

Obecnie we wszystkich większych miastach odbywają się co tydzień specjalne nabożeństwa dla niesłyszących, odprawiane w języku migowym lub w systemie językowo-migowym – mową dźwiękową i językiem miganym. W miastach mniejszych praktykuje się organizowanie nabożeństw dla niesłyszących raz w miesiącu, w niektórych dekanatach i parafiach o mniejszym skupieniu niesłyszących jeszcze rzadziej – np. jedynie po jednym nabożeństwie w Wielkim Poście i w Adwencie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

AntoninkaAntoninka

0 1

Nareszcie pojawi się komunikacja pomiędzy plebanem a niedosłyszącym wiernym. Słów plebana należy słuchać z należytą uwagą, wszystkie zalecenia wykonywać. Tak się właśnie dociera do zawieszonych w próżni wiernych. Powiem tak, niedosłyszący wierny jest nie do końca oczekiwanym wiernym, jakby mniej przydatnym, takim drugiego sortu. Zatem należy to zmienić. 18:23, 27.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Antoninka toAntoninka to

0 0

*%#)!& 20:07, 27.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HrabiaHrabia

0 0

Czego się nie robi dla złagodzenia lawinowego odpływu z kościołów. Wcześniej mieli gdzieś niepełnosprawnych a ułatwienie im życia nie wymagało przecież kosmicznej technologii. Odejdzie pokolenie najstarszych wiernych i będzie pozamiatane a następny proboszcz jak będzie przedsiębiorczy otworzy pub św. Mikołaja z częścią dla palących na emporze. 23:23, 27.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%