Głos sołectw i osiedli w sprawie likwidacji filii bibliotecznych - przelom.pl
Zamknij

Głos sołectw i osiedli w sprawie likwidacji filii bibliotecznych

15:04, 24.01.2025 Aktualizacja: 15:32, 24.01.2025
Skomentuj Agnieszka Filipowicz Agnieszka Filipowicz

Prawie wszystkie osiedla i wsie w Trzebini wypowiedziały się na temat likwidacji 7 filii na ich terenie. Tylko jedna rada osiedlowa nie przesłała jeszcze swego stanowiska. Chodzi o Sierszę.

Przypomnijmy, że ze względu na przenosiny trzebińskiej biblioteki do nowej siedziby, od końca września do końca grudnia filie biblioteczne były zamknięte. Po Nowym Roku trzebińska biblioteka wznowiła działalność w nieczynnych tymczasowo placówkach. Otwarcie filii nie oznacza jednak, że uchronią się one przed likwidacją. Nadal obowiązuje bowiem uchwała intencyjna podjęta przez radnych 28 listopada zeszłego roku. Zgodnie z jej zapisami, gmina planuje likwidację 7 filii: w Młoszowej, w Czyżówce, w Dulowej, w Karniowicach, na os. Widokowym, na os. Sierszy i na os. Wodna. Główne argumenty to niskie czytelnictwo w tych placówkach oraz otwarcie nowej siedziby trzebińskiej książnicy przy ul. Ochronkowej 7. Podjęcie tej uchwały było pierwszym krokiem w likwidacyjnej procedurze. Kolejnym etapem będzie wydanie opinii na ten temat przez bibliotekę powiatową.

Kto za, kto przeciw

W styczniu chrzanowska biblioteka powiatowa wystąpiła do rad osiedlowych i sołeckich w Trzebini o wyrażenie opinii lokalnej społeczności w sprawie likwidacji filii. Jak dowiedzieliśmy się od Anny Siewiorek, dyrektorki biblioteki w Chrzanowie, z 6 rad osiedlowych i sołeckich już spłynęły odpowiedzi. Przeciw likwidacji są: Młoszowa, Karniowice, Czyżówka oraz Wodna. Likwidacji nie oprotestowały rada osiedla Widokowe oraz rada sołecka w Dulowej. O ile jednak do rady osiedla Widokowe nie wpłynęły żadne zgłoszenia od mieszkańców przeciwnych decyzji rady miasta, o tyle w Dulowej szyki zwarła grupa mieszkańców, stanowczo przeciwstawiających się likwidacji filii i oburzonych faktem, że sołtyska wsi, a zarazem radna, głosowała za likwidacją filii. A zatem stanowisko rady sołeckiej w Dulowej w sprawie likwidacji, notabene podpisane przez 4 jej członków, z pewnością nie reprezentuje opinii wszystkich mieszkańców tego sołectwa.

Filia zamknięta od ponad 2 lat

Jeszcze inna sytuacja ma miejsce na największym trzebińskim osiedlu - Siersza, liczącym ponad 3200 mieszkańców. Tam filia teoretycznie powinna działać, bo nie została jeszcze zlikwidowana. Tymczasem zamknięto ją dwa i pół roku temu  (w lipcu 2022 r.) – jak czytamy na stronie trzebińskiej biblioteki – „w związku z planowaną zmianą lokalizacji”. Do zmiany lokalizacji nie doszło, filia nie działa i została wpisana na listę tych planowanych do likwidacji. Spotkanie, na którym zostanie poruszona sprawa jej przyszłości, odbędzie się 29 stycznia 2025 r, o godzinie 17:30 w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5.

Teraz wszyscy czekają na opinię biblioteki  w Chrzanowie, która ma kompetencje biblioteki powiatowej. Z początkiem lutego jej przedstawiciele odwiedzą filie przeznaczone do likwidacji. Oprócz tego zostaną poddane analizie informacje dotyczące działalności tych placówek. Już zostały one przysłane z MBP w Trzebini. W planach jest też konsultacja w tej sprawie z biblioteką wojewódzką.

Opinia za kilka tygodni

Kiedy można się spodziewać się wydania opinii? Jak się dowiedzieliśmy, na przełomie lutego i marca. Jednak opinia powiatowej biblioteki nie będzie wiążąca dla samorządu. Jeśli radni miejscy uznają, że 7 filii bibliotecznych należy zamknąć, mogą to uczynić po upływie pół roku, nie bacząc nawet na głosy sprzeciwu mieszkańców, które zostały zebrane i przesłane do biblioteki powiatowej.

(Agnieszka Filipowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

PopulisciPopulisci

0 0

Do tych kilku filii w ostatnich latach przez cały tydzień chodziły maksymalnie po dwie osoby. Gdzie wtedy byli radni osiedlowi? Ilu z nich korzystało z tych filii? Ile przez lata to kosztowało?!

16:19, 24.01.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AntoninkaAntoninka

1 0

I tutaj niestety muszę się z Tobą zgodzić. Podobną sytuację zaobserwowałam w bibliotece pewnej wsi pod Krzeszowicami. Odwiedzało ją około dwóch czytelników tygodniowo, nie więcej. Sądzę, że biblioteki powiatowe dokładnie znają temat, przecież spływają do nich comiesięczne raporty z podległych filii. Każdy jednak walczy o swoje, nawet jeżeli to swoje okazuje się być zbędnym i kosztownym w utrzymaniu. Poznikały niewielkie księgarnie, problemy mają duże, poznikają i filie biblioteczne, czas zrobi swoje.

16:56, 24.01.2025

Ela Ela

0 0

Nie zgadzam się z tym, że filie są odwiedzane przez dwie osoby tygodniowo. Uważam, że filie powinny zostać ponieważ ich zamknięcie pozbawi gro osób dostępu do książek, głównie osoby starsze, które nie będą mogły udać się do siedziby biblioteki w Trzebini.

22:30, 24.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%