Sznur pereł w Muzeum w Chrzanowie (WIDEO) - przelom.pl
Zamknij

Sznur pereł w Muzeum w Chrzanowie (WIDEO)

14:00, 20.09.2024 Łukasz Dulowski Aktualizacja: 17:58, 20.09.2024
Skomentuj Koncert „Sznirele perele” odbędzie się w Domu Urbańczyka przy Al. Henryka w Chrzanowie Koncert „Sznirele perele” odbędzie się w Domu Urbańczyka przy Al. Henryka w Chrzanowie

Trwają Dni Kultury Żydowskiej w Chrzanowie. Przed nami m.in. artystyczna wisienka na historycznym torcie.

Sztetl Chrzanów jest organizowany po raz dwunasty.

- Sztetl oznacza miasteczko w języku jidisz. Społeczność żydowska była obecna w Chrzanowie od XVI do XX wieku, współtworzyła to miasto. I to wszystko przekreśliła druga wojna światowa – przypomina Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie. - Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że Chrzanów to było miasto żydowskie. I tak, i nie. Tak naprawdę do połowy XIX wieku mieszkańców wyznania mojżeszowego było 2-3 procent. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy została wybudowana linia kolejowa, nasilił się napływ społeczności żydowskiej. A jeszcze bardziej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Muzeum stoi na straży historii i prawdy, dlatego organizujemy ten festiwal, który cieszy się dużą popularnością – podkreśla.

Niedziela, 22 września, godz. 17
Przed nami jeszcze m.in. niedzielny koncert „Sznirele perele” (sznur pereł) w wykonaniu Beaty Czerneckiej, artystki Piwnicy pod Baranami. Odbędzie się w Domu Urbańczyka przy Al. Henryka w Chrzanowie o godz. 17. Wstęp wolny.

Poniedziałek, 23 września, godz. 14
Zwiedzanie cmentarza żydowskiego z przewodnikiem, oferta dla wszystkich zainteresowanych. Zbiórka pod bramą cmentarza przy ul. Podwale w Chrzanowie o godz. 14. Wstęp wolny. Mężczyźni i chłopcy proszeni są o zabranie nakrycia głowy.

Wtorek, 24 września, godz. 17
Wykład prof. Anny Michałowskiej-Mycielskiej „Początki i rozwój chasydyzmu na ziemiach polskich”. Muzeum w Chrzanowie, ul. Mickiewicza 13. Wstęp wolny.
Po wykładzie degustacja potraw kuchni żydowskiej przygotowana przez uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chrzanowie.
Możliwość zakupu książki „Dolina Płaczu. Najpiękniejsze nagrobki na cmentarzu żydowskim w Chrzanowie”.

 

[WIDEO]9359[/WIDEO]

 

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%