W trakcie czwartkowego spotkania w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie przedstawiciele spółki Tauron przedstawili plany dotyczące Elektrowni Siersza. Jest kilka wariantów przekształcenia zakładu. Trwają prace analityczne. - Czekamy na konkrety – mówili przedstawiciele strony społecznej opuszczający salę.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy starosty Bartłomieja Gębali. W mocy pozostaje uchwała o likwidacji Elektrowni Siersza do końca 2025 roku. Czasu na decyzje jest coraz mniej.
Zgodnie z koncepcją właściciela zakładu, możliwa jest komercjalizacja, na przykład poprzez repowering, czyli przygotowanie jednostek do spalania innego rodzaju paliwa. W grę wchodzą także inwestycje z zakresu budowy magazynów energii wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz budowy gazowych jednostek szczytowych – przygotowanych także do spalania wodoru.
- Zleciliśmy już analizy techniczne i ekonomiczne. Chcemy wiedzieć, czy i jak się to da zrobić i ile to będzie kosztowało. Dzięki temu w Trzebini powstałby nowoczesny, duży hub energetyczny. Taka jednostka mogłaby funkcjonować przez dekadę, dwie albo trzy. W czerwcu takie analizy będą gotowe i wtedy będziemy wiedzieli, w jakim kierunku pójść – powiedział na briefiengu prasowym po spotkaniu Grzegorz Lot, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Bardzo ważna będzie też aukcja rynku mocy, która prawdopodobnie odbędzie się w sierpniu. Rynek mocy to regulowany mechanizm, który zabezpiecza dostawę energii w okresach zagrożenia, kiedy jest wyjątkowo duże zapotrzebowanie na energie elektryczną. Polega na utrzymaniu bloków wytwórczych “w gotowości” do produkcji energii elektrycznej.
Decydujący wpływ na rezultat prowadzonych analiz i podejmowane decyzje będą miały szczegółowe parametry aukcji, które zostaną opublikowane w najbliższych tygodniach.
[WIDEO]9975[/WIDEO]
- Jeśli ta aukcja mocy zostałaby przegrana, wtedy zakład jest do wyłączenia. To czarny scenariusz, ale musimy być na niego również przygotowani – zaznaczył prezes Lot.
Starosta Bartłomiej Gębala podkreślił, że on i inni samorządowcy zrobią wszystko, by nie powtórzył się scenariusz likwidacji podobny do losu, jaki spotkał kopalnię Siersza.
- Jeśli te plany przedstawione przez prezesa grupy Tauron się powiodą, to będziemy mieli szansę dalszej pracy, nie tylko przez rok albo dwa. Czekamy na konkrety, aż ta machina związana z modernizacją zakładu ruszy – podkreślił Marek Staroń, związkowiec z Elektrowni Siersza.
Umiarkowaną optymistką po spotkaniu była także trzebińska radna i sołtyska Czyżówki Halina Henc.
Obejrzyjcie wideo z wypowiedziami uczestników spotkania.
[ZT]56686[/ZT]
Forfan09:42, 21.02.2025
Biorąc pod uwagę m.in. aktualną sytuację geopolityczną czy niedobory produkcyjne energii z OZE w Niemczech tylko idioci zamykaliby elektrownie, które dają możliwość dywersyfikacji zdolności wytwórczych. Ale tak właśnie wygląda chory pomysł "zielonego" ładu. Teraz pojawiają się kolejne propozycje podatku od ogrzewania domów węglem czy gazem.. Szykujcie się na kolejne rozdania..
moon7711:06, 21.02.2025
nie wspomniano że podobno rozważa się też palenie RDF czyli śmieci...
Pot_16:42, 21.02.2025
Chciałbym tylko zauważyć że RDF to wyselekcjonowane odpady przeznaczone do spalania, a ich spalanie odbywa się w dzielnicach wielu miast np. Wiedeń, Kopenhaga, Monachium, gdzie mieszkańcy sami twierdzą że nie odczuwają negatywnych skutków że względu na filtry itp.
sinner11:59, 21.02.2025
Lot , ty raczej zagraj w lotto i przestań opowiadać bajki o audytach , bo te już dawno powinny leżeć na stole . O sytuacji elektrowni wiecie co najmniej od wielu miesięcy , a sama ona się nie wytworzyła. !? Przeciągacie decyzje w czasie , bo przed wyborami macie szlaban. A po wyborach się zobaczy.👎🤣🤣🤣🤣
Sgl14:47, 21.02.2025
Oby zamknęli tego truciciela jak najszybciej. Jest świetna okazja by zabiegać o reaktor SMR w tym miejscu. Nie rozumiem jak bardzo trzeba mieć wywalone na lokalną społeczność, żeby próbować ratować najgorszego truciciela w powiecie.
Forfan14:56, 21.02.2025
Bardzo dobry pomysł. Zamknijmy elektrownię w dniu uruchomienia reaktora SMR, który wytworzy przynajmniej tyle samo energii co Elektrownia Siersza.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
1 0
Dlaczego węgiel nie ma sensu? Każda tona jest w 70% dotowana z naszych podatków. Każda kilowatogodzina energii kosztuje wielokrotnie więcej niż energia z OZE i jest sprzedawana obecie poniżej kosztów. Więc dokładamy się do tego dwa razy, raz wydobywając węgiel u drugi raz spalając go.
Po trzecie koszty leczenia i przedwczesnych zgonów spowodowane spalaniem węgla - idą w dziesiątki milionów tylko w skali powiatu. OZE + atom + magazyny to zdrowsze dłuższe życie i niższe koszty energii.
I mielibyśmy to już od dawna gdyby nie to że w latach 2015-2023 ktoś wymyślił żeby wszystkie fundusze które miały iść na niskoemisyjną energię przeznaczyć na wypłaty dla górników. Czego skutek jest taki że prąd będzie drogi niestety. Prąd z węgla nie ma prawa być tani w momencie kiedy jeden górnik wydobywa w tej chwili średnio 1/4 tego węgla co wydobywał 30 lat temu. Jednocześnie jego zarobki względem reszty społeczeństwa znacznie wzrosły. Można przyjąć że wydajność pojedynczego górnika w ciągu ostatnich 30 lat spadła 10-krotnie