Jak w ulu! Kilkaset dzieci na święcie pszczół w Trzebini - przelom.pl
Zamknij

Jak w ulu! Kilkaset dzieci na święcie pszczół w Trzebini

Grażyna KaimGrażyna Kaim 18:00, 23.05.2025
Skomentuj

Jak w ulu – gwarno, tłoczno i każdy miał co robić. Tak było w Manufakturze Trzebinia podczas Trzebińskiego Dnia Pszczoły.

Imprezę przygotowało koło pszczelarzy z Trzebini. Jak szacuje jego prezes Jacek Chrząścik, wzięło w niej udział kilkaset przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych – bo to głównie z myślą o nich była ona organizowana. Ale byli też i starsi uczestnicy.

Dzieci chłonęły imprezę wszystkimi zmysłami: słuchały prelekcji, oglądały filmy, wąchały wosk pszczeli i próbowały różnych rodzajów miodu. Mogły też trochę pomajsterkować, zbijając ramkę do ula pod okiem doświadczonych pszczelarzy.   

Najbardziej interesowało je stanowisko z żywymi pszczołami w przeszklonym ulu. Była przy nim Julia Kaszuba, najmłodsza, 23-letnia, członkini trzebińskiego koła, która odpowiadała na pytania. A dzieci interesowało na przykład: gdzie jest królowa i do czego pszczołom w ogóle jest potrzebna; co się stanie, jak zniknie; ile pszczół jest w ulu i co tam mają do roboty; czy więcej jest w nim „dziewczynek” czy „chłopców”?  

Dowiedziały się, że w ulu jest kilkadziesiąt tysięcy pszczół i że dominują w nim „dziewczynki”, czyli pszczoły robotnice. „Chłopców”, czyli trutni jest zdecydowanie mniej. Prostymi słowami Julia Kaszuba opowiadała o „rządach” królowej w ulu, która pilnuje pszczół i „mówi” im, kiedy i jak mają pracować, np. zebrać pyłek czy opiekować się małymi pszczołami. A gdy jednej królowej zabraknie to stwarzają drugą, bo bez królowej pszczoły nie mogą dobrze funkcjonować.

- Oczywiście opowiadałam im to w wielkim uproszczeniu, żeby zrozumiały samą ideę istnienia w ulu królowej - mówi Julia Kaszuba, studentka farmacji.

Swoją pasiekę ma w Luszowicach. Prowadzi ją od trzech lat i dopiero w tym roku zebrała swój pierwszy wiosenny miód.

- Poprzednie lata to był okres prób i błędów – śmieje się.

O tym, jak wraz ze zmieniającym się klimatem, zmieniają się zachowania pszczół i z czym w związku z tym mierzą się na co dzień pszczelarze, przeczytacie w bieżącym 21. numerze tygodnik "Przełom". Wydanie elektroniczne dostępne na platformach: e-prasa i e-Kiosk.pl

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%