Jak w ulu – gwarno, tłoczno i każdy miał co robić. Tak było w Manufakturze Trzebinia podczas Trzebińskiego Dnia Pszczoły.
Imprezę przygotowało koło pszczelarzy z Trzebini. Jak szacuje jego prezes Jacek Chrząścik, wzięło w niej udział kilkaset przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych – bo to głównie z myślą o nich była ona organizowana. Ale byli też i starsi uczestnicy.
Dzieci chłonęły imprezę wszystkimi zmysłami: słuchały prelekcji, oglądały filmy, wąchały wosk pszczeli i próbowały różnych rodzajów miodu. Mogły też trochę pomajsterkować, zbijając ramkę do ula pod okiem doświadczonych pszczelarzy.
Najbardziej interesowało je stanowisko z żywymi pszczołami w przeszklonym ulu. Była przy nim Julia Kaszuba, najmłodsza, 23-letnia, członkini trzebińskiego koła, która odpowiadała na pytania. A dzieci interesowało na przykład: gdzie jest królowa i do czego pszczołom w ogóle jest potrzebna; co się stanie, jak zniknie; ile pszczół jest w ulu i co tam mają do roboty; czy więcej jest w nim „dziewczynek” czy „chłopców”?
Dowiedziały się, że w ulu jest kilkadziesiąt tysięcy pszczół i że dominują w nim „dziewczynki”, czyli pszczoły robotnice. „Chłopców”, czyli trutni jest zdecydowanie mniej. Prostymi słowami Julia Kaszuba opowiadała o „rządach” królowej w ulu, która pilnuje pszczół i „mówi” im, kiedy i jak mają pracować, np. zebrać pyłek czy opiekować się małymi pszczołami. A gdy jednej królowej zabraknie to stwarzają drugą, bo bez królowej pszczoły nie mogą dobrze funkcjonować.
- Oczywiście opowiadałam im to w wielkim uproszczeniu, żeby zrozumiały samą ideę istnienia w ulu królowej - mówi Julia Kaszuba, studentka farmacji.
Swoją pasiekę ma w Luszowicach. Prowadzi ją od trzech lat i dopiero w tym roku zebrała swój pierwszy wiosenny miód.
- Poprzednie lata to był okres prób i błędów – śmieje się.
O tym, jak wraz ze zmieniającym się klimatem, zmieniają się zachowania pszczół i z czym w związku z tym mierzą się na co dzień pszczelarze, przeczytacie w bieżącym 21. numerze tygodnik "Przełom". Wydanie elektroniczne dostępne na platformach: e-prasa i e-Kiosk.pl
23.05.2025
KRAWCOWĄ zatrudnię 509-063-675
20.05.2025
PRACOWNIKÓW ogólnobudowlanych. Tel. 601 998 930
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Kolejny protest pod Lidlem w Chrzanowie i Trzebini
Moja córka też wierzyła w baśnie ale miała wtedy 8 lat.... a ci mają ze 100 razy więcej i nadal wierzą ... i dają się manipulować .
KoneserGlupotyStarco
22:53, 2025-05-23
Scena już stoi w Chrzanowie. Będzie wielka gwiazda
Czy to nie jest marnowanie pieniędzy?
Ile to wszystko kosz
22:44, 2025-05-23
Państwo dopłaci im do mieszkania. Nawet 1800 zł
A kto dołoży zarabiającym najniższą krajową co oni wypadli krowie z pod ogona
Wyborca
21:57, 2025-05-23
Małe sklepy cienko przędą. Powodów jest kilka
Rudy niemiecki buc Tusk za moment przywiezie tu murzynów i arabów to będziecie mieli klientów. Takie ubogacenie dla podstarzałych lewaczek z powiatu.
Nie dla UE
20:43, 2025-05-23
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz