- Jak tak dalej będą wycinać drzewa z Puszczy Dulowskiej, to w końcu będziemy mieć tu nie puszczę tylko Pustynię Dulowską – mówi pan Czesław, który od lat regularnie odwiedza ten las. To co zastał tam ostatnio, przeraziło go.
Chodzi mu o okolice miejsca odpoczynku z drewnianymi ławami, znajdujące się ze sto metrów od wjazdu do puszczy od strony Młoszowej, na przedłużeniu ul. Szembeka.
- Nie jestem jakimś oszołomem i wiem, że to jest las w pewnym sensie przemysłowy i że wycina się w nim drzewa. Ale nie powinno się to odbywać na taką skalę, i nie w takich newralgicznych miejscach, gdzie ludzie od lat przychodzą, gdzie drzewa dawały im cień – ubolewa pan Czesław, który skontaktował się w tej sprawie z redakcją.
Miejsce faktycznie wygląda na mocno przetrzebione. Zaskakują więc wyjaśnienia Eweliny Boruń, pełniącej funkcję nadleśniczego w Chrzanowie, że prowadzone tam prace to cięcia pielęgnacyjne, tzw. trzebież wczesna prowadzona na obszarze 3,61 ha.
Widok, jaki po nich pozostał, trudno jest skojarzyć z cięciami pielęgnacyjnymi.
- Od kilkudziesięciu lat przyjeżdżam tam na rowerze. Kiedy z dziećmi, lata temu, przychodziłem do puszczy, to pilnowałem, żeby nawet gałązki nie złamały. Teraz tnie się wszytko, jak leci. Według mnie to dewastacja tego krajobrazu.
Warto przypomnieć, że w 2021 roku została zorganizowana duża akcja społeczna, której celem było doprowadzenie do ograniczenia wycinania drzew w Puszczy Dulowskiej.
Doprowadziła do tego, że zmieniony został plan urządzenia lasu, obowiązujący od 2020 do 2029 roku. Zgodnie z ówczesnymi ustaleniami krajobraz wzdłuż głównego duktu biegnącego przez puszczę ma nie ulec zmianie w najbliższych latach (pozostawiony zostanie pas lasu o szerokości 70 metrów). Wycinka będzie prowadzona w głębi lasu, ale już nie tak masowa, bo rozciągnięta w czasie.
Ewelina Boruń przypomina, że uzgodnienia dotyczyły wyłącznie powierzchni, na których realizowane miały być cięcia rębne w dojrzałych drzewostanach. Zapewnia, że ustalenia z 2021 r. są aktualne i realizowane.
Czym jest tzw. trzebież wczesna i trzebież późna oraz obszerniejsze wyjaśnienia nadleśniczy Eweliny Boruń w najnowszym numerze tygodnika „Przełom”
Miro11:02, 30.03.2025
Cięcia w lesie gospodarczym są konieczne poprawiają stan sanitarny lasy. Zobaczymy jak za parę lat w Puszczy Dulowskiej zostanie poprowadzona obwodnica rondo w Mloszowej już gotowe,czy będą protesty .
Użytkownik12:10, 30.03.2025
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
KCPO12:43, 30.03.2025
Wszystko jest zgodne z naszymi wytycznymi,,,usmiechamy sie 🤠
TK15:12, 30.03.2025
A Przełom znów wypełnia swoje "łamy" durnym tematem i wycinaniu lasu i śmieceniu w lesie! Temat wiecznie żywy.
Użytkownik15:39, 30.03.2025
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Prawie pół tysiąca rowerzystów nad zalewem Chechło (WID
Bardzo sympatyczny ten pierwszy pan, który się wypowiadał. Dobrze mu z oczu patrzy i ten uśmiech... Fajnie, że mimo troszkę kapryśnej pogody udało się wszystkim szczęśliwie dotrzeć i co widać na zdjęciach mieli siłę uśmiechnąć się do obiektywu.
Mika
23:23, 2025-05-17
Chrzanów ma dwa parki dla psów
Ja tam przyprowadzam swojego 'Wyzla", cwaniak tylko mu suki w glowie, na dupie nie usiedzi
Jacek
23:16, 2025-05-17
Prezydent w Polsce nie rządzi!
Grażynko Śliwa ja zaglosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO czyli Przełom i na kapłanów służących w tej świątyni omyłkowo nazywanych dziennikarzami.
Nie dla UE
23:02, 2025-05-17
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
Czy to.prawda ze Dyszy zanim został usadowiony na stolcu prezesa przez lokalną mafię PO był prezesem stowarzyszenia busiarzy czyli potocznie mafii busiarskiej?
Nie dla UE
22:59, 2025-05-17