- Jak tak dalej będą wycinać drzewa z Puszczy Dulowskiej, to w końcu będziemy mieć tu nie puszczę tylko Pustynię Dulowską – mówi pan Czesław, który od lat regularnie odwiedza ten las. To co zastał tam ostatnio, przeraziło go.
Chodzi mu o okolice miejsca odpoczynku z drewnianymi ławami, znajdujące się ze sto metrów od wjazdu do puszczy od strony Młoszowej, na przedłużeniu ul. Szembeka.
- Nie jestem jakimś oszołomem i wiem, że to jest las w pewnym sensie przemysłowy i że wycina się w nim drzewa. Ale nie powinno się to odbywać na taką skalę, i nie w takich newralgicznych miejscach, gdzie ludzie od lat przychodzą, gdzie drzewa dawały im cień – ubolewa pan Czesław, który skontaktował się w tej sprawie z redakcją.
Miejsce faktycznie wygląda na mocno przetrzebione. Zaskakują więc wyjaśnienia Eweliny Boruń, pełniącej funkcję nadleśniczego w Chrzanowie, że prowadzone tam prace to cięcia pielęgnacyjne, tzw. trzebież wczesna prowadzona na obszarze 3,61 ha.
Widok, jaki po nich pozostał, trudno jest skojarzyć z cięciami pielęgnacyjnymi.
- Od kilkudziesięciu lat przyjeżdżam tam na rowerze. Kiedy z dziećmi, lata temu, przychodziłem do puszczy, to pilnowałem, żeby nawet gałązki nie złamały. Teraz tnie się wszytko, jak leci. Według mnie to dewastacja tego krajobrazu.
Warto przypomnieć, że w 2021 roku została zorganizowana duża akcja społeczna, której celem było doprowadzenie do ograniczenia wycinania drzew w Puszczy Dulowskiej.
Doprowadziła do tego, że zmieniony został plan urządzenia lasu, obowiązujący od 2020 do 2029 roku. Zgodnie z ówczesnymi ustaleniami krajobraz wzdłuż głównego duktu biegnącego przez puszczę ma nie ulec zmianie w najbliższych latach (pozostawiony zostanie pas lasu o szerokości 70 metrów). Wycinka będzie prowadzona w głębi lasu, ale już nie tak masowa, bo rozciągnięta w czasie.
Ewelina Boruń przypomina, że uzgodnienia dotyczyły wyłącznie powierzchni, na których realizowane miały być cięcia rębne w dojrzałych drzewostanach. Zapewnia, że ustalenia z 2021 r. są aktualne i realizowane.
Czym jest tzw. trzebież wczesna i trzebież późna oraz obszerniejsze wyjaśnienia nadleśniczy Eweliny Boruń w najnowszym numerze tygodnika „Przełom”
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
3 0
Cięcia w lesie gospodarczym są konieczne poprawiają stan sanitarny lasy. Zobaczymy jak za parę lat w Puszczy Dulowskiej zostanie poprowadzona obwodnica rondo w Mloszowej już gotowe,czy będą protesty .
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
2 1
Wszystko jest zgodne z naszymi wytycznymi,,,usmiechamy sie 🤠
2 1
A Przełom znów wypełnia swoje "łamy" durnym tematem i wycinaniu lasu i śmieceniu w lesie! Temat wiecznie żywy.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.