Pojemniki na szmaty stanęły byle gdzie i byle jak. Bez zgody i umów. I stoją tak kilka lat. Po wielu interwencjach, gmina próbuje ustalić do kogo należą.
Na forum rady ze dwa razy padły nieśmiałe uwagi o przepełnionych pojemnikach. Z tego gadania nic jednak nie wynika, bo wciąż walają się przy nich szmaty i szpecą różne miejsca. Najczęściej przy drogach. Przy Grunwaldzkiej, przy Dworcowej...
Kto i po co przynosi odzież do pojemników
Teoretycznie odzież przynoszą do pojemników ludzie, którzy uważają, że te rzeczy mogą jeszcze komuś posłużyć, albo trafić na sprzedaż do lumpeksu (to też jeden z kontenerowych operatorów), albo - w ostateczności - do recyklingu. Ci ludzie niekoniecznie zatem chcą wrzucać te rzeczy do domowego kubła na odpady zmieszane, co do końca roku jest dozwolone.
Po nowym roku, jak pamiętamy, tekstylia staną się odrębną frakcją i trzeba je będzie oddawać do PSZOK, bo związek śmieciowy nie daje żadnych sygnałów, aby pojawić się miały jakieś specjalne kontenery na szmaty, tak jak pojawiły się w niektórych miejscach na elektrośmieci.
Na temat przyszłości tekstyliów na sesjach i komisjach nie było żadnych dyskusji. Widocznie samorząd uznał, że PSZOK-i i te nie wiadomo czyje pojemniki na szmaty stojące w przypadkowych miejscach, załatwią sprawę szmacianej frakcji. No raczej nie załatwią.
Przypomnę tylko, że już wielokrotnie pisaliśmy o miastach, w których powstały tzw. podzielnie, czyli miejsca gdzie niepotrzebne rzeczy nadające się do użytku można spokojnie zostawić sortując na miejscu i skąd zainteresowani mogą je spokojnie zabrać. Inicjatywy dotyczące zakładania podzielni podejmują zwykle organizacje pozarządowe, a gmina je w tym wspiera, np. lokalowo. W Trzebini o takich inicjatywach nie słychać. Jeśli więc chętnych nie ma, to utrzymanie czystości i porządku oraz egzekwowanie ich, a także zagospodarowanie odpadów szmaciany spoczywa na barkach gminy.
W Trzebini, choć nie tylko tu, kontenery wyrosły jak grzyby po deszczu, byle gdzie i byle jak. Przypuszczalnie dlatego, że ich właściciele spracowali, że tutaj nikogo to nie obchodzi, bo wszyscy widzą tylko szlachetny cel zbierania. Na sposób, w jaki się to odbywa, przymykają oko. A z większości tych pojemników szmaty przestały być systematycznie wywożone.
Jest interpelacja!
19 listopada radny Wojciech Hajduk w sprawie pojemników na tekstylia wystąpił pisemnie. Powołał się w niej na panujący przy nich bałagan i zapytał, jakie wpływy do budżetu gmina Trzebinia osiągnęła w 2023 r. i 2024 r. z zawartych umów dzierżawy gruntów pod pojemniki na odzież używaną. Było też pytanie, ile nowych umów dzierżawy zawarto w 2024 r. oraz ile umów dzierżawy rozwiązano w 2024 r. z powodu niedotrzymania zapisów umownych dotyczących m. in. porządkowania terenu wokół pojemników.
Odpowiedź podpisana przez dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Referat Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Trzebini Pawła Korbiela nadeszła w tym tygodniu.
- Teren gminny zajęty pod kontenery w 2023 r. i 2024 r. jest użytkowany za rozliczeniem odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania z gruntu i nie stanowi przedmiotu umowy dzierżawy. Ponadto Gmina Trzebinia nie zawierała w 2024 r. umów z operatorami kontenerów na odzież używaną. W roku 2024 Gmina Trzebinia nie rozwiązywała umowy dzierżawy z powodu nie uporządkowania terenu wokół pojemników. Nadmieniamy, iż kwestie utrzymania czystości wokół kontenerów są na bieżąco monitorowane i zgłaszane do operatorów kontenerów. Ponadto z uwagi na częstą zmianę operatorów kontenerów zajmujących się ich opróżnianiem, a także zmianę lokalizacji kontenerów to do ich właścicieli zostało przygotowane i wysłane zestawienie wykorzystywanych miejsc uwzględniające działki gminne i czas użytkowania. W kolejnym etapie na podstawie zestawienia zostaną naliczone opłaty z tytułu bezumownego korzystania z gruntu gminnego za uzgodnione miejsce i okres - napisał dyrektor Korbiel.
Tłumacząc tę odpowiedź z polskiego na nasze wychodzi tak:
1. W latach 2023 i 2024 gmina nie zawarła ani nie rozwiązała z nikim żadnej umowy. Teraz liczy te pojemniki. Domagać się chce odszkodowań za bezumowne korzystanie z gruntów. Z pisma nie wynika, aby istniały jakiekolwiek umowy.
2. Interwencje dotyczące nieopróżniania kontenerów są kompletnie nieskuteczne.
3. Mamy do czynienia z kompletną szmacianą partyzantką.
Co dalej ze szmatami?
Mieszkańców nie interesuje, na czyim gruncie w ich mieście stoi jakiś kontener. Jeśli stanowi on jakikolwiek problem, od tego reagowania są miejskie służby. Jeśli bowiem coś stoi w przestrzeni publicznej, to ma być wokół bezpiecznie i czysto. Od egzekwowania regulaminu porządku i czystości jest gmina. W tym temacie służby pana burmistrza nie stanęły na wysokości zadania.
Cierpliwie czekamy więc, aż sprawujący funkcje kontrolne w gminie radni ochłoną wreszcie po wyborach (niedługo będzie rok), skończą fetowanie sukcesów, przestaną ulegać propagandzie i zajmą się sprawami, które są proste, ale dokuczliwe.
Idą święta. Mamy nadzieję, że po drodze do kościoła, albo na spacer nie będziemy musieć oglądać szmat rozwalonych wokół pojemników ustawionych w niby szlachetnym celu.
Gluszek14:48, 05.12.2024
A co tu jest do ustalania dzwonimy do Pck i każemy zabrać Kosze i koniec bo szpecą wizerunku gminy to samo jest w Płazie
Tomekk280321:52, 05.12.2024
Niedługo to będzie trzeba oddawać do PSZOK-u nawet rzeczy wielkogabarytowe. Bo firmie która wywozi śmieci nie będzie im się chciało nawet tego odbierać od mieszkańców. Najlepiej by było jakby rozdali mieszkańcom worki takie same jak na plastik,szkło czy makulaturę a odbierane by były 2-3 razy w roku,bo częściej nie ma potrzeby.
Alicja Molenda22:16, 05.12.2024
To jest ciekawe rozwiązanie.
Jagoda16:56, 07.12.2024
Najlepiej nie odbierac i kazac ludzia jezdzic na pszok a oplaty smieciowe coraz to drozsze.Panstwo w Panstwie
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Prezydent w Polsce nie rządzi!
Ja takie wrażenie odnosiłem słuchając szczególnie pana Mentzena. Ten pan to często zapominał że te jego deklaracje bardziej pasująna wybory parlamentarne niż prezydenckie
Tomasz
01:19, 2025-05-17
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
W PKM Jaworzno właśnie obchodzą 10 rocznicę wprowadzenia autobusów elektrycznych. Podsumowanie wychodzi im na korzyść pod każdym względem, zamówili kolejne pojazdy i będą budowali swoją stację ładowania przy dworcu na Zielonej. Dyszy zamiast wziąć przykład z lepszych, skorzystać z doświadczeń i sprawdzonych rozwiązań woli się obrażać na Jaworzno bo on wie lepiej. Autobusy wodorowe o których marzy i archaiczna e-portmonetka to już ślepa uliczka.
kierowcabombowca
23:09, 2025-05-16
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
No i..., no i dzisiaj 16 maja o 20.30 znowu tąpnięcie. Teraz chyba największe jakie było. Jest coraz gorzej. Władze mają wszystko gdzieś i puki przez społeczeństwo nie zostaną podjęte radykalne kroki będzie tylko gorzej.
Zea
21:11, 2025-05-16
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
I co???!!! Następne kolebanie, że szyby dzwonią!!! Trzebinia!!!
desperat
20:35, 2025-05-16
0 0
Może Pan nie, ale te pojemniki mają różnych właścicieli. PCK to tylko jeden z nich. A Pana zdaniem, to kto ma dzwonić do ich właścicieli w tej sprawie?