„Pamięć Szoa" w młodych sercach uczniów z Trzebini i Chrzanowa - przelom.pl
Zamknij

„Pamięć Szoa" w młodych sercach uczniów z Trzebini i Chrzanowa

Alicja MolendaAlicja Molenda 21:10, 16.12.2024 Aktualizacja: 21:43, 16.12.2024
Skomentuj Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie "Pamięć Szoa" Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie "Pamięć Szoa"

Młodzi strażnicy pamięci o mniejszościach nagrodzeni przez Stowarzyszenie Kehila Trzebinia podczas gali w Dworze Zieleniewskich.  

Konkurs literacko-historyczny im. Andrzeja Kostki dla uczniów szkół średnich był częścią projektu. Napisanie prac poprzedziły spacery historyczne, warsztaty literackie, spektakl teatralny. Projekt zakończyła gala w Dworze Zieleniewskich, którą uświetnił koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Jagi Wrońskiej z zespołem krakowskich muzyków. .

Powstało 16 prac opowiadających o obecności przedstawicieli narodu żydowskiego w lokalnej społeczności. Uczą jak pamiętać o Holokauście, jak żyć z mniejszością narodową w duchu zrozumienia i tolerancji, jak dokumentować trudne czasem wspomnienia, m.in. o ludziach i rodzinach pomagającym Żydom w czasie II wojny światowej.  Są świadectwem zrozumienia i tolerancji autorów dla mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych, a także wyrazem pięknej pamięci o wielokulturowej przeszłości miasteczka Trzebinia.

Tematem prac konkursowych była: „Pamięć o Szoa (Holokauście)”. Najciekawsze fragmenty usłyszeli uczestnicy podsumowującej gali w interpretacji Małgorzaty Kubarek, polonistyki w LO w Trzebini. 

Nagrodzeni uczestnicy konkursu

Milena Draganik (kl. Va ZSECH w Trzebini), Izabela Stawska (kl. III ZST „FABLOK” w Chrzanowie), Oliwia Mizia (II LO w Chrzanowie)

Wyróżnieni uczestnicy konkursu

Bartłomiej Henc ( LO w Trzebini), Natalia Baran (LO w Chrzanowie), Justyna Kędziora (kl. 2, I LO w Chrzanowie), Zuzanna Godziszko (kl. 1c, LO w Trzebini), Oskar Sitek (kl. 1a, LO w Trzebini)

Andrzej Kostka patronem

Konkursowi patronował śp. Andrzej Kostka (1942-2019), pasjonat lokalnej historii. Szczególnie interesowała go społeczność żydowska w naszym regionie. Wiele osób w Trzebini pamięta go jako przewodnika wycieczek z Izraela po żydowskim cmentarzu i jego strażnika, inicjatora ratowania obiektu i utrwalania jego historii.  

Pan Andrzej był częstym gościem w "Przełomie". Zawsze informował o gościach z Izraela, o akcjach odnawiania inskrypcji na macewach przez uczestników wycieczek młodzieży z Izraela, o uroczystościach rocznicowych i problemach związanych z publikowaniem swoich prac. Bywał w redakcji nawet wtedy, kiedy był już chory. Mieliśmy nawet wspólnego znajomego, ostatniego bodaj przedstawiciela komitetu trzebińskiego w Izraelu - Elimelecha Grossa. Gross bywał w Trzebini dopóki pozwalały mu siły, wspierał Andrzeja Kostkę w trosce o cmentarz. Pisał. W końcu ten kontakt się urwał...

Podczas konkursowej gali ze wzruszeniem wspominała Andrzeja Katarzyna Odrzywołek-Paleta, pracowniczka Muzeum Auschwitz-Birkenau. Opowiadała, że żydowskie tematy zaczęły interesować go dopiero w latach 90., choć tak naprawdę wychował się i mieszkał za płotem tej nekropolii na trzebińskich Piaskach.  Żydowskim tematom  poświęcił się bez reszty dopiero na emeryturze. - Znalazł w tym sens i miał na tym punkcie prawdziwego świra. Zebrał niezliczoną liczbę dokumentów, historii, drążył, chodził, był nieustępliwy w staraniach o ratowanie tego dziedzictwa. Wiele rzeczy dzięki temu wychodził. Dbał o kirkut z pomocą więźniów z trzebińskiego zakładu karnego. Oni potem do niego wracali. Życzę wam, abyście w życiu znajdywali sens w tym co robicie wzorem zmarłego Andrzeja Kostki - zwróciła się do uczestników konkursu "Pamięć Szoa" Katarzyna Odrzywołek-Paleta. 

Dzięki konkursowi „Pamięć Szoa” ożyła pamięć o wielokulturowej przeszłości Trzebini i jej strażnikach. To duży sukces autorów prac i organizatorów konkursu. 

*Stowarzyszenie Kehila Trzebinia powstało 18 kwietnia 2023 r. Jest jednym z najmłodszych i prężnie działających stowarzyszeń w mieście. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


hotinhotin

5 0

Prawdziwu Holokaust to wojsko izraelskie od dawna robi na narodzie palestyńskim i syryjskim,ale tego polskie biedne dzieci nie będą uczone. PS. A dzisiaj premier Izraela Natanjahu i jego minister obrony Joawen Gallant są poszukiwani listem gończym za popełnienie zbrodni przeciw ludzkości,wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Brawo wy! 08:30, 17.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OgieńOgień

5 0

Ciąg dalszy aplikowania młodych na dialog z żydostwem. Na szczęście żyją jeszcze ludzie którzy pamiętają co robili i z kim współpracowali żydzi. Dopiszcie jeszcze jak to z armii Andersa dezerterowali masowo przedstawiciele tego narodu. Lichwa lichwa i zdrada to ich zalety 10:17, 17.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

żydokumunażydokumuna

5 0

żydostwo podnosi łeb, żydokumuna chce abysmy klękali jak przed murzynami. Precz do Izraela, a ta baba z Poznania ma niby uczyć nas w krakowieskiem polityki wstydu wobec żydostwa. precz stąd babo 12:39, 17.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%