Trudno sobie wyobrazić czasy, gdy w miejscu obecnego skansenu w Wygiełzowie były pola, łąki i pastwiska. Przypomina o tym archiwalna fotografia.
Widok przedpola zamku Lipowiec uwiecznił Marian Kornecki. Zdjęcia z lat 60. ubiegłego wieku pochodzi z archiwum WUOZ w Krakowie. Dzisiaj w tym miejscu, gdzie kiedyś pasły się krowy, stały snopki siana i zboża znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych ziemi chrzanowskiej, czyli skansen w Wygiełzowie.
Decyzja o jego założeniu zapadła w 1966 r., a dwa lata później rozpoczęła się budowa parku etnograficznego.
Jako pierwsze do Wygiełzowa zostały przeniesione dwa zabytkowe obiekty: dom miejski z Chrzanowa z 1804 r. oraz spichlerz z Kościelca z 1798 r. Niedługo potem chałupa sołtysia z Przegini Duchownej z 1862 r. Te trzy budynki można było zwiedzać w 1973 r. a skansen był częścią powołanego w 1970 r. przy Muzeum w Chrzanowie oddziału "Ruiny Zamku Lipowiec - Park Etnograficzny".
Dopiero od 2007 r. powstała nowa, samodzielna instytucja kultury - Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, która od ubiegłego roku nosi nową nazwę - Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
17.12.2024
MALOWANIE, tapetowanie. Krótkie terminy., Tel. 784...
11.12.2024
POSZUKUJEMY pracownika na stanowisko operatora utr...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz