Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jaką rolę odgrywają zabawki w życiu dziecka?

10.05.2023 00:00 | 0 komentarzy | 521 odsłon | red

Materiał promocyjny

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny - dziecka - zwykle związane jest z wieloma przygotowaniami. Można nawet powiedzieć, że życie rodziców od tego momentu będzie całkowicie inne. Maluch wymaga uwagi, czasu, a także zaangażowania w jego wychowanie i rozwój. Rodzice chętnie więc poświęcają wiele czas na urządzanie pokoju, a także na kompletowanie dziecięcej wyprawki. Nie brakuje w niej także różnorodnych zabawek. Wobec tego, jaką spełniają one rolę w życiu dziecka?
0
Jaką rolę odgrywają zabawki w życiu dziecka?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Zabawki dla niemowląt i noworodków - dlaczego są niezbędne?

Zabawki i różnorodne gadżety są kupowane dzieciom już od pierwszych dni ich życia. W sklepach z zabawkami, jak chociażby w e-sklepie ekstrazabawki.pl, można znaleźć produkty podzielone pod względem kategorii wiekowej. Wówczas łatwo da się zauważyć, że asortyment dla niemowląt i noworodków zazwyczaj obejmuje różnorodne maskotki, pozytywki oraz maty. Jaką rolę spełniają one na tak wczesnym etapie życia dziecka? Otóż przede wszystkim pomagają one zaadoptować się maluchowi do nowego otoczenia. Dziecko, po przyjściu na świat, zderza się z całkowicie nową sytuacją. Ciepłe wnętrze brzuszka mamy zostało zastąpione estetycznym łóżeczkiem oraz własnym pokoikiem. Maluch może czuć się zdezorientowany, a także przestraszony, co jest całkowicie normalną reakcją. W adaptacji pomagają mu więc zabawki, które sprawiają, że dziecko czuje się bezpieczniej. Wszelakie maskotki i przytulanki szybko stają się "najlepszymi przyjaciółmi" dziecka, zaś grające muzykę pozytywki, pomagają mu w zasypianiu. Jak więc widać, w tym okresie życia malucha, zabawki nie służą rozrywce, a jedynie ułatwiają adaptację do nowego otoczenia.

Zabawki dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat - jaką rolę spełniają?

W momencie kiedy dziecko kończy roczek, wyrasta ono z okresu niemowlęcego. W tym momencie, w jego organizmie zachodzą wyjątkowo dynamiczne zmiany. Przede wszystkim maluch rozwija się bardziej intensywnie, a także zaczyna lepiej interpretować otaczającą go rzeczywistość. W tym momencie rodzice zwykle decydują się na zakup innych zabawek. Choć maskotki dalej stanowią jeden z ważniejszych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego, to jednak uzupełniane są one klockami, układankami, czy nawet pierwszymi kolorowankami. Na tym etapie życia dziecka zabawki spełniają znacznie inną rolę. Przede wszystkim, rodzice wybierają je głównie pod względem wartości edukacyjnej. Dziecko w wieku od 1 do 3 lat potrzebuje bodźców i odpowiedniej stymulacji, która będzie wspierała jego rozwój sensoryczny oraz motoryczny. Klocki i inne gadżety maja więc mu to zapewnić. W tym okresie - jak widać - zabawki dla dzieci mają nie tylko bawić, ale także i edukować.

Zabawki dla dzieci w wieku przedszkolnym - jakie mają znaczenie dla maluchów?

W momencie kiedy dziecko wchodzi w wiek przedszkolny, jego rozwój dalej jest intensywny. Maluch jednak rozwija na tym etapie wiele cech, które mają ogromny potencjał na przyszłość. Dziecko zaczyna o wiele więcej rozumieć, a także wymaga nieco silniejszej stymulacji. Właśnie dlatego rodzice w tym momencie chętnie decydują się np. na samochody na akumulator, czy inne zabawki, które wymagają bardziej zdecydowanej interakcji. Ważne jest to, by nauka i zabawa, zostały odpowiednio ze sobą połączone. Wówczas dziecko otrzyma niezbędne wsparcie w dalszym rozwoju, a jednocześnie nie będzie się po prostu nudzić. Można więc śmiało powiedzieć, że w okresie przedszkolnym, zabawki również spełniają rolę edukacyjną, a jednocześnie mają dostarczyć maluchowi świetnej zabawy.

Materiał promocyjny