Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Kredyt gotówkowy kontra rzeczywistość. Jak pożyczać, żeby nie utonąć w długach?

06.10.2021 16:58 | 0 komentarzy | 432 odsłony | red

Materiał promocyjny

Jak wynika z raportów Centralnego Ośrodka informacji Gospodarczej, z roku na rok zwiększa się ilość osób, co do których sąd orzeka upadłość konsumencką. W dużej mierze jest to pokłosie niewiedzy konsumentów na temat prawidłowości rynku finansowego w Polsce, a także braku umiejętności przekładania swoich możliwości na zamiary. W czasach, kiedy kredyt gotówkowy lub pożyczka dostępne są na dowód, łatwiej jest pożyczać nieodpowiedzialnie, a tym samym wpaść w finansowe kłopoty.
0
Kredyt gotówkowy kontra rzeczywistość. Jak pożyczać, żeby nie utonąć w długach?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

 

Kredyt gotówkowy możesz również otrzymać na dowolny cel i właściwie w każdym banku, nie oznacza to jednak, że wszystkie oferty kredytów gotówkowych są warte uwagi. Aby pożyczyć odpowiednią kwotę, która jednocześnie wystarczy na realizację założonych planów i nie zrujnuje domowego budżetu, należy dokładnie przemyśleć swoje preferencje i potrzeby.

 

Kredyt gotówkowy a stopy procentowe

 

Aktualna sytuacja na rynku finansowym pozwala bez wysiłku znaleźć tani kredyt gotówkowy. Tani, to znaczy taki, który nie generuje zbyt wysokich kosztów zaciągnięcia zobowiązania. Na koszty te składają się nie tylko odsetki, ale również opłaty pozaodsetkowe. Konsumenci najczęściej zwracają uwagę na oprocentowanie kredytu gotówkowego - nic dziwnego, ponieważ ma ono bardzo duże znaczenie dla wysokości całego zobowiązania. Oprocentowanie to składa się z dwóch części - stopy bazowej, referencyjnej, oraz marży banku. Pierwsza część określana jest przez Narodowy Bank Polski i przeciętny konsument nie ma na nią wpływu. Szykując się do zaciągnięcia kredytu gotówkowego, warto więc sprawdzić jej wartość, ponieważ im będzie niższa, tym niższego oprocentowania kredytu można się spodziewać. Niezależnie od tego, czy konsument stara się o kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy online, zasada jest ta sama.

 

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

 

Przy każdej ofercie kredytu gotówkowego, pożyczki czy innego podobnego im produktu, można zauważyć wartość RRSO, a więc rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. To wskaźnik, który pozwala szybko porównać ze sobą poszczególne kredyty gotówkowe, ponieważ bierze pod uwagę nie tylko wysokość kosztów, jakie kredytobiorca musi ponieść w skali roku, ale również zmianę wartości pieniądza w czasie. Przyjmuje się, że najtańszy kredyt gotówkowy ma również najniższe RRSO w porównaniu do konkurencyjnych ofert. Podawanie wartości tego wskaźnika jest obligatoryjne zarówno dla banków, jak i dla firm pożyczkowych, a jego wartość można sprawdzić, np. w rankingu kredytów gotówkowych.

 

Kiedy bank nie udzieli kredytu gotówkowego?

 

Kiedy do banku wpłynie wniosek o kredyt gotówkowy, pochylają się nad nim analitycy. Sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy i według skomplikowanego algorytmu weryfikują, czy jego sytuacja materialna i życiowa pozwala na spłatę kredytu w umówionej wysokości i we wskazanym umownie terminie. Aby dostać kredyt gotówkowy nie wystarczy więc złożyć wniosek - klient, który nie posiada zdolności kredytowej, nie otrzyma pozytywnej decyzji o udzieleniu finansowania.  Decyzję kredytową bank wydaje również na podstawie historii kredytowej, a o tę każdy może zadbać we własnym zakresie. Jeśli bank uzna, że spłata miesięcznych rat w umownej wysokości w przypadku danego kredytobiorcy nie będzie możliwa, warto zastanowić się nad tym we własnym zakresie i jeszcze raz zweryfikować, czy wnioskowana kwota kredytu jest rzeczywiście tą, której potrzebuje konsument.

undefined

Materiał promocyjny