Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Księga wieczysta nieruchomości - co zawiera, kiedy warto sprawdzić?

28.09.2020 14:26 | 0 komentarzy | 1 128 odsłona | red

Materiał promocyjny

Księga wieczysta to najważniejszy dokument dotyczący nieruchomości. Warto wiedzieć, co można w niej znaleźć i kiedy się przydaje.

0
Księga wieczysta nieruchomości - co zawiera, kiedy warto sprawdzić?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co to jest księga wieczysta

Księga wieczysta jest rejestrem publicznym, w którym możemy znaleźć podstawowe i najbardziej kluczowe informacje dotyczące danej nieruchomości i jej właścicieli. W księdze wieczystej znajdziemy zapis o tym, kto ma prawa do konkretnej działki, domu czy mieszkania, czy na nieruchomości ciążą zobowiązania - hipoteka lub służebności.

Kiedy będziemy korzystać z księgi wieczystej? Przyda się ona za każdym razem, gdy będziemy chcieli sprawdzić stan prawny nieruchomości. Warto zajrzeć do niej na przykład w związku z działaniami polegającymi na sprzedaży lub kupnie nieruchomości. Będziemy mogli sprawdzić, czy kupując dom nie narażamy się na pokrywanie długów związanych z hipoteką. Księga wieczysta będzie również niezbędna w przypadku postępowania spadkowego, po to aby ustalić, do kogo należy dziedziczona nieruchomość. Zdarza się bowiem, że spadkobiercy nie wiedzą o sobie nawzajem. Zapisy księgi pozwolą także ustalić, w jakiej części spadkodawca był właścicielem nieruchomości. Kolejnym przypadkiem, gdy warto zajrzeć do księgi wieczystej, jest podział gruntu - w celu jego przeprowadzenia należy mieć wiadomości nie tylko o stanie własności, ale także o służebnościach i obciążeniach dotyczących danej działki czy domu.

Podsumowując stwierdzić można, iż księga wieczysta powinna nam być znana głównie po to, abyśmy nie weszli w sytuację dłużników czy osób zobowiązanych.

Budowa księgi i zasada jawności

Jak zbudowana jest księga wieczysta? Ma ona cztery działy. W I znajdziemy oznaczenia dotyczące lokalizacji i charakteru nieruchomości oraz określenie formy własności przysługującej właścicielowi nieruchomości (np. własność, współwłasność). W dziale II z kolei znajduje się wpis o właścicielu lub też użytkowniku wieczystym. Jeśli jest to osoba fizyczna (lub osoby - np. małżeństwo), poznamy jej imię, nazwisko, imiona rodziców oraz PESEL. Dział III informuje o ustanowionych na nieruchomości ograniczonych prawach rzeczowych i osobistych (np. prawo dożywocia, prawo pierwokupu) czy też roszczeniach bądź ograniczeniach w rozporządzaniu nieruchomością. Natomiast ostatni - IV dział, zawiera informacje dotyczące ewentualnego obciążenia hipoteką. Ta część ma szczególne znaczenie, gdy kupujemy nieruchomość lub przejmujemy ją wraz ze spadkiem.

Księgami wieczystymi rządzi zasada jawności. Oznacza to, że każdy kto zna numer księgi wieczystej, może zapoznać się z jej treścią. Nie jest jednak już tak łatwo zaglądnąć do akt (dokumentów, na podstawie których dokonano wpisów w księdze) - w tym celu należy wykazać interes prawny. Istotny jest fakt, iż jeżeli istnieje rozbieżność pomiędzy danymi zawartymi w księdze a stanem rzeczywistym, to stan z księgi rozstrzyga. Dlatego też przy wszelkich sporach sąd będzie brać pod uwagę, czy strony wykazały się należytą starannością i sprawdziły księgi wieczyste nieruchomości.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej

Numer księgi wieczystej danej nieruchomości jest indywidualny, niepowtarzalny. Jeśli numer KW jest nam znany, to jej zawartość możemy sprawdzić na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do), gdzie bezpłatnie można pobrać księgę do przejrzenia. Jeżeli nie wiemy, jaki jest numer księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości, możemy skorzystać z informacji na stronie Ksiegi-wieczyste.org. Tam przeczytamy między innymi o tym, jak dotrzeć do numeru KW drogą urzędową oraz jak go znaleźć posiadając wyłącznie numer działki lub adres nieruchomości. Na stronie znajdziemy wiele interesujących artykułów, które pomogą nam zgłębić wiedzę na temat księgi wieczystej - swoistej "biblii" każdej nieruchomości.

Zdjęcie: Pixabay.com

Materiał promocyjny