Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

07.05.2019 18:15 | 42 komentarze | 14 003 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Taką deklarację podjęli na ostatniej sesji radni sejmiku małopolskiego, a precyzyjniej większość Prawa i Sprawiedliwości.

42
Region ma być wolny od LGBT
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po ostatnich wyborach PiS ma większość w sejmiku województwa małopolskiego. Dysponuje 24 mandatami na 39.

- To deklaracja. Nie jest to prawo powszechnie obowiązujące - zastrzega Rafał Kosowski, radny PiS w sejmiku z Libiąża. Przyznaje, że deklaracja ma pokazać rodzaj polityki, jaka będzie uprawiana, przez samorząd województwa w bieżącej kadencji.

- Rządzi zjednoczona prawica. Chcieliśmy więc podkreślić nasze prawicowe wartości. Temu ma służyć ta deklaracja, a nie jakiemuś piętnowaniu osób LGBT. My tylko sprzeciwiamy się promowaniu tego typu zachowań. To bodaj druga tego typu deklaracja w Polsce przyjęta przez sejmik. Wcześniej podobną podjęli w lubelskim - mówi Kosowski.

- Po pierwsze sejmik nie posiada żadnych kompetencji w tym zakresie. Podjęcie deklaracji tylko potwierdzenie braku tolerancji (ze strony rządzących) dla osób o odmiennych poglądach czy orientacjach. Po drugie, owa deklaracja ma za zadanie budować obraz jakiegoś zagrożenia, by środowisko zjednoczonej prawicy mogło się postawić w roli obrońców wyimaginowanej „czystości" - mówi Tadeusz Arkit, radny sejmiku z ramienia PO, mieszkaniec Libiąża.

Pełna treść deklaracji


Deklaracja nr 1/19 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT" do wspólnot samorządowych

„Sejmik Województwa Małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny. Podejmowane w ostatnim okresie działania przez niektórych przedstawicieli samorządowej, jak i krajowej sceny politycznej ukierunkowane są na wywoływanie fundamentalnych zmian w życiu społecznym. Działania te zorientowane są na anihilację wartości ukształtowanych przez wielowiekowe dziedzictwo chrześcijaństwa, ważnych szczególnie dla mieszkańców Małopolski. Jako Radni Województwa Małopolskiego deklarujemy wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia.
Deklarujemy, że Sejmik Województwa Małopolskiego w realizacji swoich publicznych zadań będzie wierny tradycji narodowej i państwowej, mając w pamięci tysiącletnią tradycję chrześcijaństwa w Polsce oraz wielowiekowe przywiązanie Polaków do wolności".

 

Ludzie:

Tadeusz Arkit

Tadeusz Arkit

Prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie.