Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Bez szczepionki niedostępne restauracje, koncerty, pociągi. Niektóre kraje zaostrzają wymagania antycovidowe

13.07.2021 19:30 | 78 komentarzy | 6 251 odsłon | Alicja Molenda
Główny Inspektor Sanitarny wspomniał dziś o możliwości wprowadzenia dla niezaszczepionych w Polsce ograniczeń takich, jakie wprowadza już Grecja, Francja czy Hiszpania.
78
Bez szczepionki niedostępne restauracje, koncerty, pociągi. Niektóre kraje zaostrzają wymagania antycovidowe
...
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Może dojść do sytuacji, że w Polsce będą wdrożone zasady, by osoby niezaszczepione nie stwarzały ryzyka dla osób zaszczepionych – oświadczył dziś na konferencji prasowej w Łodzi zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka. Pytany o możliwość wprowadzenia w kraju rozwiązań podobnych do tych we Francji, gdzie głównie zaszczepieni będą mogli korzystać np. z centrów handlowych, niektórych usług oraz instytucji kultury, odpowiedział, że ważne jest "przerwanie ryzyka zakażeń." Mowa o szybko rozprzestrzeniajacym się wariancie Delta koronawirusa, który w Polsce już jest.

Rzecznik MZ przyznał jednak, że wymagałoby to wprowadzenia dość poważnych regulacji prawnych.

W Grecji, Hiszpanii i Francji

Niezaszczepieni w Grecji nie wejdą do kina, restauracji, teatru. Od 15 lipca będą musieli okazać albo paszort covidowy, albo negatywny test przy wstępie do pomieszczeń zamkniętych, tj. klubów, dyskotek, sal koncertowych itp., ale także w przypadku kin plenerowych i teatrów, w których gromadzą się duże tłumy.

Niezaszczepionym może być trudniej także podczas pobytu we Francji, na Malcie i w Hiszpanii.

Aby zapobiec kolejnej fali zakażeń, prezydent Francji Emmanuel Macron zarządził, że obowiązkowe będą szczepienia dla służby zdrowia. Do 15 września mają je wykonać wszyscy pracownicy tego sektora. Od 21 lipca Francuzi i przyjezdni nie wejdą do baru czy muzeum bez okazania paszportu covidowego. Od 1 sierpnia także do pociągu czy samolotu. Testy PCR będą wkrótce we Francji odpłatne, co ma zwiększyć zainteresowanie szczepieniami.

Jak podaje onet.pl, a Hiszpanii, gdzie w ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowano trzykrotny przyrost zachorowań, w Katalonii i Walencji przywrócono godzinę policyjną. W Asturii na północy kraju całkowicie zamknięto bary i restauracje.

W Hiszpanii zaszczepiono do tej pory 46 proc. populacji. We Francji 36 proc. W Grecji też 36 proc. W Polsce 41,5 proc.

 

Paszport covidowy

Unijny Certyfikat Covid (UCC) to elektroniczne zaświadczenie dotyczące zaszczepienia umożliwia łatwiejsze i szybsze podróżowanie po terenie Unii Europejskiej. Od 1 lipca obywatele i rezydenci Unii Europejskiej mogą korzystać z paszportu na terenie 26 państw członkowskich oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Unijny Certyfikat COVID znajdziemy w aplikacji mObywatel i na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Paszport covidowy ważny jest od przez rok do daty pełnego zaszczepienia.