Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Tak wygląda miejsce, gdzie kiedyś stał pomnik partyzantów (ZDJĘCIA)

29.03.2021 10:00 | 18 komentarzy | 2 490 odsłony | Marek Oratowski
Choć pomnik partyzantów Armii Ludowej prawie dwa lata temu zniknął z libiąskiego lasu, mieszkańcy wciąż pamiętają o poległych.
18
Tak wygląda miejsce, gdzie kiedyś stał pomnik partyzantów (ZDJĘCIA)
Na miejscu śmierci partyzantów znajduje się drewniany krzyż
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pomnik w libiąskim lesie stał kilkadziesiąt lat w miejscu, gdzie znajdował się bunkier ziemny oddziału partyzanckiego działającego na terenie Libiąża i okolic. W dniu 6 maja 1944 bunkier został otoczony i wywiązała się nierówna walka pomiędzy partyzantami i Niemcami. Zginęło dziewięciu partyzantów. Kamienny obelisk przypominał właśnie o tym wydarzeniu.

W czerwcu 2019 roku pomnik został usunięty decyzją wojewody, po opinii IPN-u. To efekt działania ustawy dekomunizacyjnej. Jak tłumaczyli przedstawiciele IPN-u na tablicy została wymieniona Armia Ludowa. To było sprzeczne z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i na mocy decyzji wojewody małopolskiego pomnik musiał zniknąć.

Wywołało to oburzenie niektórych mieszkańców twierdzących, że pomnik nie gloryfikował komunizmu, tylko upamiętniał zmarłych. Ludzie liczyli, że stanie tam obelisk.

Obecnie w tym miejscu z inicjatywy libiążan (w tym lokalnego miłośnika historii Pawła Siudy) ułożony został drewniany krzyż. Są też znicze, kamienie oraz tablica. Obejrzyjcie zdjęcia.