Dwaj kandydaci startują w wyborach sołtysa w Lgocie - przelom.pl
Zamknij

Dwaj kandydaci startują w wyborach sołtysa w Lgocie

15:12, 23.08.2023
Skomentuj 27 sierpnia Lgota wybiera sołtysa 27 sierpnia Lgota wybiera sołtysa

LGOTA. W niedzielę, 27 sierpnia, wieś wybierze gospodarza. Rady sołeckiej wybierać nie będzie, bo zgłosiło się 5 osób i w tym składzie rada może pracować przez kolejną kadencję.

Na sołtysa Lgoty kandydują Zbigniew Jastrzębski i Rafał Szkarłat. W niedzielę okaze się, który z panów obejmie ważną funkcję we wsi na kolejne 5 lat.

Lgota jest specyficznym sołectwem, ciążącym trochę do Trzebini, trochę do Olkusza, a trochę do Krzeszowic. Z Olkuszem ma dużo lepszą niż z gminą Trzebinia komunikację, z Krzeszowicami łączy ją boisko sportowe na tzw. Zmułach.

Zawodnicy miejscowego klubu z boiska korzystają, choć leży na terenie gminy Krzeszowice. Sprawa regulacji własności tego obiektu ciągnie się od lat, podobnie jak urządzenie przejścia dla pieszych na drodze wojewódzkiej biegnącej przez wieś.

Obecny sołtys Zbigniew Jastrzębski mówi, że sprawa boiska na Zmułach idzie ku dobremu, bo pomoc zadeklarował działaczom klubu sam wojewoda małopolski. Tylko na temat przejścia dla pieszych ciągle słyszy od zarządcy, że się nie da go zrobić, choć w sąsiednich Niesułowicach i w Myślachowicach, przejścia na drodze wojewódzkiej są.

Wśród problemów Lgoty jest też ciągnący się proces dotyczący terenów po kółku rolniczym, które mogłyby służyć rekreacji, a także fakt, że w ostatnich latach nie udało się w Lgocie zrobić żadnej drogi ani kawałka chodnika.

Cieszy natomiast mieszkańców boisko wielofunkcyjne przy szkole, choć chyba już tekże czas na salę gimnastyczną, plac zabaw, a także powstajacy projekt nowej części cmentarza, bo na starym brakuje już miejsc.

Przypomnijmy, że Lgota wybiera sołtysa powtórnie. Nie udało się to 28 maja. Na 697 mieszkańców uprawnionych do głosowania, do urn przyszły zaledwie 33 osoby. Frekwencja wyniosła 4,7 proc. Zgodnie ze statutem sołectw, by wybory były ważne, w głosowaniu musi wziąć udział przynajmniej 10 proc. uprawnionych. Jedynym kandydatem na sołtysa Lgoty w majowych wyborach był Zbigniew Jastrzębski, dotychczasowy sołtys. Do rady sołeckiej nie kandydował nikt.

Niedzielne wybory sołtysa (27 sierpnia 2023) rozpoczną się o godz. 8 i potrwają do 18. Wyborów rady sołęckiej nie będzie, bo do pracy w tej radzie zgłosiło się tyle osób, ile trzeba. Są to: Małgorzata Biesiada, Jakub Kozicki, Karolina Kulczycka, Agnieszka Osiecka oraz Tomasz Wójcik.

Życzmy Lgocie dobrej frekwencji i dobrego wyboru.

(Alicja Molenda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%