Nie masz konta? Zarejestruj się

Kultura

Przełom proponuje do przeczytania: Adam

05.11.2023 13:00 | 0 komentarzy | 910 odsłon | Tadeusz Jachnicki
Jedni go kochają, inni niespecjalnie. Jeśli ktoś docenia, to raczej później niż wcześniej, bo w szkole kręcimy nosem i marszczymy brwi. I choć wydawało się, że o Adamie Mickiewiczu napisano już wszystko, to Cezary Harasimowicz ukazuje nam go w innym świetle, odczarowuje - jak pisze wydawca, i wcale się nie myli.
0
Przełom proponuje do przeczytania: Adam
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Bo "Adam" to swego rodzaju biografia poety. Historia opowiadana przez niezidentyfikowanego ducha. Ten towarzyszy Mickiewiczowi od dnia narodzin po chwilę śmierci.

Książka ukazuje wady i zalety, słabostki i pokusy autora "Pana Tadeusza", pokazuje jego ludzką twarz. Wielki poeta jest więc uduchowiony, ale i zagubiony; burkliwy i kochliwy; szukający sensu i przekonany o swoich racjach, wręcz zadufany w sobie.

Jedni w ostatniej książce Harasimowicza, jak pisze Małgorzata I. Niemczyńska w magazynie "Książki. Magazyn do czytania", dostrzegają protekcjonalne traktowanie wieszcza przez autora. Inni, żałują, że "Adama" nie było wcześniej i mówią, że powinien stać się lekturą szkolną.

Jedno jest pewne, książka Cezarego Harasimowicza, choć obszerna, nie odstrasza treścią. Czyni z Mickiewicza człowieka a i ułatwia zrozumienie jego dzieł.