Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

„Nie gniewaj się na mnie, Polsko". Obejrzyjcie unikatowy dokument sprzed 32 lat dla telewizji ZDF o Sztywnych!

05.03.2020 19:00 | 1 komentarz | 3 412 odsłony | Agnieszka Filipowicz

W serwisie YouTube pojawił się dokumentalny film sprzed 32 lat o najbardziej znanym chrzanowskim zespole - Sztywnym Palu Azji. Materiał nakręciła niemiecka telewizja ZDF. Do tej pory nie był emitowany w Polsce.

1
„Nie gniewaj się na mnie, Polsko". Obejrzyjcie unikatowy dokument sprzed 32 lat dla telewizji ZDF o Sztywnych!
Sztywny Pal Azji, koniec lat 80. fot. archiwum zespołu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dokument powstawał w czasach, gdy o Polsce zaczęło być głośno w świecie - narodziła się Solidarność, szykowały się społeczne i polityczne zmiany.

- Do wywiadu z niemiecką telewizją zarekomendowała nas chyba Rozgłośnia Harcerska. Byliśmy wtedy młodzi i zbuntowani - wspomina Jarek Kisiński, lider Sztywnego Pala Azji.

Był rok 1988. Sztywny Pal Azji zagrał w Jarocinie pod fabryką mebli oraz odwiedził piknik country w Mrągowie. Zespół przyjechał też na obóz harcerski w Kościerzynie, a potem odwiedził oazę w Krościenku. Muzycy jeździli po Polsce starym mercedesem, a wszędzie podążały za nimi kamery telewizji. Tytuł filmu nawiązywał do piosenki Szpala "Nie gniewaj sie na mnie Polsko".

- Dokument nie był dotąd pokazywany w Polsce. Przesłała go nam jakiś czas temu harcerka z Kościerzyny. To nagranie z niemieckiej tv - mówi Jarek Kisiński.

Dokument pojawił się dziś oficjalnie w serwisie YouTube. Niewykluczone, że wkrótce zostanie przetłumaczony na język polski.

- Im bardziej przeszukujemy archiwum, tym większe skarby znajdujemy. Przed Wami film zachodnioniemieckiej telewizji z 1988 roku. Może ktoś z Was na tyle dobrze zna język niemiecki, żeby pokusić się o zrobienie napisów? - apeluje zespół do swych fanów.

Unikatowy dokument sprzed 32 laty obejrzycie TUTAJ

Posłuchaj Nie gniewaj się na mnie Polsko