Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Pilecki, Anders, Sendlerowa, W bibliotece przypomną o bohaterach

20.02.2020 20:00 | 3 komentarze | 1 466 odsłona | Marek Oratowski

Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu przygotowuje wykłady z cyklu „Polscy bohaterowie II wojny światowej". Mają się odbywać raz w miesiącu.

3
Pilecki, Anders, Sendlerowa, W bibliotece przypomną o bohaterach
W libiąskiej bibliotece odbywały się już prelekcje historyczne. Między innymi Luwika Łapuszka i jego córki Marty na temat dziejów lokalnej szkoły szybowcowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt zostanie zainaugurowany wydarzeniem poświęconym Żołnierzom Wyklętym, zaplanowanym 28 lutego o godz. 16.

Harmonogram prelekcji:
- marzec: „Lista Ireny Sendlerowej" (z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką)
- kwiecień: „Witold Pilecki - żołnierz, konspirator, ochotnik do Auschwitz" (z okazji rocznicy ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz)
- maj: „Czerwone maki na Monte Cassino" (historia gen. Władysława Andersa i bohaterów spod Monte Cassino w rocznicę zakończenia bitwy oraz z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa)
- czerwiec: „Antoni Kocjan i rola Polaków w pojedynku z latającą śmiercią" (historia zdobycia tajemnicy niemieckich bomb V1 i V2 przez żołnierzy wywiadu Armii Krajowej, powodującej zmianę biegu historii II wojny światowej; wykład z okazji rocznicy lądowania Aliantów w Normandii)
- wrzesień: „Podniebni polscy bohaterowie w Bitwie o Anglię" (pamięci polskich lotników w rocznicę przełomowego momentu powietrznych walk o Wielką Brytanię)
- październik: „Harcerze w Powstaniu Warszawskim" (pamięci bohaterskiej młodzieży harcerskich organizacji konspiracyjnych, m.in. Szarych Szeregów - największej młodzieżowej organizacji podziemnej w okupowanej Europie)
- listopad: „Czarne diabły. Generał Maczek i jego żołnierze w wyzwoleniu Holandii" (z okazji rocznicy zakończenia walk o niderlandzkie miasta  przez Polską Pierwszą Dywizję Pancerną)
- grudzień: „Złamanie kodu Enigmy - pamięci polskich kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego" (rocznica rozszyfrowania niemieckiej maszyny kodującej)