Nie masz konta? Zarejestruj się

Jankowice

Firma z Dąbrowy Górniczej wybuduje nowy most na Wiśle

24.11.2022 11:00 | 1 komentarz | 4 580 odsłony | Michał Koryczan

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie podpisał umowę z wykonawcą na realizację inwestycji wartych ponad 236 mln zł. Wśród nich jest przebudowa mostu na Wiśle w Jankowicach. Ile czasu mają potrwać prace?

1
Firma z Dąbrowy Górniczej wybuduje nowy most na Wiśle
Most na Wiśle w Jankowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W tym roku ZDW w Krakowie dwukrotnie ogłaszał przetarg na "Budowę obwodnicy i mostów w ciągach dróg wojewódzkich". Wśród inwestycji znalazł się m.in. most w Jankowicach.

Pierwszy przetarg został unieważniony. W drugim złożone zostały trzy oferty: za 236 mln zł, 252 mln zł oraz 273 mln zł. Tymczasem ZDW zamierzał przeznaczyć na tę inwestycję 177 mln zł.

Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zwiększeniu wkładu własnego na realizację tych inwestycji o blisko 83 mln zł (w ciągu trzech lat). Przypomnijmy, że "Budowa obwodnicy i mostów w ciągach dróg wojewódzkich" ma być dofinansowana z Polskiego Ładu.

ZDW wybrał najkorzystniejszą ofertę, wartą 236 mln zł. Złożyła ją spółka Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej. Po kilku tygodniach umowa z wykonawcą została wreszcie podpisana.

Termin realizacji całego kontraktu, w tym przebudowy mostu na Wiśle w Jankowicach, został wyznaczony na 28 miesięcy.

Obecna konstrukcja mostu na Wiśle w Jankowicach ma zostać całkowicie zdemontowana. W jej miejsce powstanie zupełnie nowy, większy obiekt o szerokości ponad 12 metrów z chodnikiem z jednej strony oraz ścieżką pieszo-rowerową, łączącą się z istniejącą Wiślaną Trasą Rowerową.

Na czas przebudowy mostu powstanie przeprawa tymczasowa o długości 300 metrów i szerokości 12 metrów. Zostanie poprowadzona równolegle do przebudowywanego mostu głównego (po jego prawej stronie, patrząc od strony Jankowic).

Jak mówi Radosław Piątek, dyrektor techniczny w spółce Nowak-Mosty, w tym roku rozpoczną się roboty przygotowawcze. Budowa mostu tymczasowego, a następnie nowej przeprawy zacznie się w 2023 r.


Czytaj również

Trzebińska „trójka" zdominowała gminne eliminacje w unihokeju

780.000 zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki na nowe boisko w Chrzanowie

Powiat chrzanowski oraz gminy Alwernia, Babice i Krzeszowice dostaną pieniądze na komunikację

Zmiana rozkładu jazdy autobusów trzech linii ZKKM Chrzanów. Część kursów zostaje zawieszona

Sprawcy pobicia w Libiążu wpadli podczas ucieczki

Dziś mecz Polska - Meksyk. Były młodzieżowy reprezentant kraju nie wróży sukcesu