Nie masz konta? Zarejestruj się

Czyżówka

Dożynki w Czyżówce z niespodziankami. Oprócz przyśpiewek ludowych zabrzmiała muzyka Chopina (WIDEO, ZDJĘCIA)

21.08.2022 20:07 | 1 komentarz | 7 763 odsłon | Agnieszka Filipowicz

To było wyjątkowe i pieczołowicie przygotowane gminne święto plonów w Trzebini. W tym roku jego gospodarzem była niewielka wieś Czyżówka, a jednak zaskoczyła gości zarówno oprawą wizualną, jak i muzyczną dożynek.

1
Dożynki w Czyżówce z niespodziankami. Oprócz przyśpiewek ludowych zabrzmiała muzyka Chopina (WIDEO, ZDJĘCIA)
Występ sopranistki zrobił na burmistrzu wrażenie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Po 20 latach sołectwo Czyżówka stało się po raz drugi gospodarzem gminnego święta plonów. Przybyłych witały piękne dekoracje dożynkowe, o które w dużej mierze zadbała sołtyska Czyżówki Halina Henc. Główne obchody zorganizowano na placu przy miejscowym domu kultury.

Nie zabrakło tradycyjnych, typowych dla dożynek elementów. Obchody rozpoczął więc korowód dożynkowy z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej. Była msza święta w intencji rolników i ogrodników, obrzędy dożynkowe i prezentacje kół gospodyń wiejskich.

Święto plonów w Czyżówce uświetnił występ Aleksandry Hortensji Dąbek - pochodzącej z tej miejscowości utalentowanej pianistki, która w zeszłym roku znalazła się w elitarnym gronie pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę, którzy zakwalifikowali się do Konkursu Chopinowskiego. Tym razem akompaniowała sopranistce Paulinie Horańskiej, która wykonała znane utwory chopinowskie m.in. „Ślicznego chłopca".

Burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk nie krył zaskoczenia, a nawet rzadkiego u niego zawstydzenia, gdy sopranistka zaśpiewała mu „Gdybym ja była słoneczkiem na niebie, nie świeciłabym jak tylko dla ciebie" (utwór Fryderyka Chopina „Życzenie"). Niewykluczone, że raczej spodziewał się ludowych przyśpiewek, które oczywiście też wybrzmiały na dożynkach w Czyżówce.

Na koniec gospodarz Trzebini podsumował, że Czyżówka zorganizowała dożynki na ocenę celującą i trudno będzie pokonać tę poprzeczkę organizatorom kolejnych obchodów święta plonów w gminie.

Więcej o dożynkach w Czyżówce w najbliższym wydaniu „Przełomu".