Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Sala, Poznański, Cebo. 30 lat temu zaczęli nami rządzić po przełomowych wyborach

27.05.2020 08:30 | 1 komentarz | 1 645 odsłona | Marek Oratowski

Dokładnie 30 lat temu odbyły się pierwsze wybory samorządowe po zmianach ustrojowych. Większość w nowych radach miejskich i gminnych zdobyli kandydaci Komitetów Obywatelskich Solidarność.

1
Sala, Poznański, Cebo. 30 lat temu zaczęli nami rządzić po przełomowych wyborach
fot. Związek Powiatów Polskich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najważniejszym celem wyborów samorządowych, zarządzonych na 27 maja 1990 roku, było zastąpienie wywodzących się z czasów PRL rad narodowych radami gmin. Do wyborów zgłoszonych zostało nieco ponad 147 tysięcy kandydatów, z których wybranych zostało niespełna 52 tysiące radnych.

Frekwencja wyniosła 42,27 procent. Kandydaci z Komitetów Obywatelskich Solidarność dostali ponad 53 procent głosów. Jedna czwarta wyborców głosowała na lokalne komitety. W wyborach startowali też kandydaci m.in. z PSL i KPN.

Jednak już miesiąc po wyborach samorządowych, w związku z konfliktem wewnątrz kierownictwa obozu „Solidarności" (tzw. wojna na górze), doszło do rozłamu w KO, który przeniósł się do struktur terenowych.
Na ziemi chrzanowskiej także zaczęli rządzić ludzie związani z KO Solidarność. Pierwszym przewodniczącym chrzanowskiej rady miejskiej został pracownik KWK Siersza Stanisław Rejdych, a jego zastępcami Aleksander Grzybowski i Andrzej Strączek.

Burmistrzem wybrano Wojciecha Salę, absolwenta Politechniki Śląskiej i działacza katolickiego. Co ciekawe, burmistrzowską pensję radni ustalili na 3,8 miliona złotych (przeciętne wynagrodzenie w kraju wynosiło wtedy około 1,1 miliona złotych). Jego zastępcą został lek. med. Krzysztof Kłos. Członkami zarządu miasta zostali także: Adam Niewieńcz, Janina Stec i Maciej Strosznajder. Jedną z pierwszych decyzji chrzanowskiej rady było przemianowanie alei Lenina na aleję Henryka.

Burmistrzem Libiąża został zaledwie 28-letni Kazimierz Poznański, geograf, absolwent UJ. Na jego zastępcę powołano Antoniego Świstaka. Na czele rady miejskiej stanęła Anna Kołodziejczyk, lekarz medycyny.

Trzebińską radą zaczął kierować doc. dr hab Adam Stanisław Jagiełlo, pracownik naukowy AGH. Burmistrzem został Adam Cebo, a jego zastępcami Zbigniew Duda i Marian Dujka. Adam Cebo ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Przez lata zawodowo związany był z kopalnią Siersza, a także kopalnią Brzeszcze. Na stanowisko burmistrza został powołany 13 czerwca 1990 roku. Urząd sprawował przez rok, do czerwca 1991 roku. Zmarł pięć lat temu w wieku 82 lat.