Dokładnie 30 lat temu odbyły się pierwsze wybory samorządowe po zmianach ustrojowych. Większość w nowych radach miejskich i gminnych zdobyli kandydaci Komitetów Obywatelskich Solidarność.
Najważniejszym celem wyborów samorządowych, zarządzonych na 27 maja 1990 roku, było zastąpienie wywodzących się z czasów PRL rad narodowych radami gmin. Do wyborów zgłoszonych zostało nieco ponad 147 tysięcy kandydatów, z których wybranych zostało niespełna 52 tysiące radnych.
Frekwencja wyniosła 42,27 procent. Kandydaci z Komitetów Obywatelskich Solidarność dostali ponad 53 procent głosów. Jedna czwarta wyborców głosowała na lokalne komitety. W wyborach startowali też kandydaci m.in. z PSL i KPN.
Jednak już miesiąc po wyborach samorządowych, w związku z konfliktem wewnątrz kierownictwa obozu "Solidarności" (tzw. wojna na górze), doszło do rozłamu w KO, który przeniósł się do struktur terenowych.
Na ziemi chrzanowskiej także zaczęli rządzić ludzie związani z KO Solidarność. Pierwszym przewodniczącym chrzanowskiej rady miejskiej został pracownik KWK Siersza Stanisław Rejdych, a jego zastępcami Aleksander Grzybowski i Andrzej Strączek.
Burmistrzem wybrano Wojciecha Salę, absolwenta Politechniki Śląskiej i działacza katolickiego. Co ciekawe, burmistrzowską pensję radni ustalili na 3,8 miliona złotych (przeciętne wynagrodzenie w kraju wynosiło wtedy około 1,1 miliona złotych). Jego zastępcą został lek. med. Krzysztof Kłos. Członkami zarządu miasta zostali także: Adam Niewieńcz, Janina Stec i Maciej Strosznajder. Jedną z pierwszych decyzji chrzanowskiej rady było przemianowanie alei Lenina na aleję Henryka.
Burmistrzem Libiąża został zaledwie 28-letni Kazimierz Poznański, geograf, absolwent UJ. Na jego zastępcę powołano Antoniego Świstaka. Na czele rady miejskiej stanęła Anna Kołodziejczyk, lekarz medycyny.
Trzebińską radą zaczął kierować doc. dr hab Adam Stanisław Jagiełlo, pracownik naukowy AGH. Burmistrzem został Adam Cebo, a jego zastępcami Zbigniew Duda i Marian Dujka. Adam Cebo ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Przez lata zawodowo związany był z kopalnią Siersza, a także kopalnią Brzeszcze. Na stanowisko burmistrza został powołany 13 czerwca 1990 roku. Urząd sprawował przez rok, do czerwca 1991 roku. Zmarł pięć lat temu w wieku 82 lat.
MarcinKajkowski12:38, 27.05.2020
A nie ciekawostką jest to że w AD 2020 wiele się nie zmieniło i mamy pozerów miglanców i klakierów, towarzystwa wzajemnej adoracji, gdzie słyszeliśmy stawiajcie na młodych a tu różnica nie ma starzy czy młodzi w powiecie chrzanowskim zastój a sąsiedzi się rozwijają, popatrzcie na przestrzeni 30 lat jak zmienił się Chrzanów, Trzebinia, Libiąż, Alwernia a jak Jaworzno, Oświęcim, Olkusz, Wadowice, Zator
22.06.2025
ALTANY, tarasy, wiaty garażowe, pergole, różnego r...
Pijani rodzice i dwójka dzieci
U żuli przy 2 promilach nawet nie poznać,że coś pił.
Lesbijka z Warszawy.
23:19, 2025-07-01
Mieszkaniec: zróbmy parking na dawnym targowisku
Wam w tym Chrzanowie peron dawno odjechał. Proszę choć o jedną analizę potwierdzajacą związek z budową mieszkań i zwiekszaniem sie liczby mieszkańców. Maciaszek zrobił se.analize w power poincie, Potocki podrapał sie po lysej pale , reszta radnych absolutnie nie wie o co chodzi i cyk. Nie ma targu , bedzie blok. Jak Anioł z Alternatywy. Wy zyjecie w takiej rzeczywistości . Po co ktos ma mieszkać w czerwonym Chrzanowie jak moze w Zabierzowie,Skawinie czy Wieliczce.
Bążur
22:50, 2025-07-01
Mobilne USG pomogło uratować seniora z Chrzanowa
Ile tuli ten pan doktor hanys w prywatnym gabineciku zamiast leczyć ludzi w szpitalu?
Bążur
21:49, 2025-07-01
Relaks w Alwerni na przekór niedowiarkom
A kiedy Skoronek Zalew znów będzie jak dawniej miejscem rodzinnej rekreacji??
Skowronek
21:19, 2025-07-01