Nie masz konta? Zarejestruj się

Bobrek

Pałac Sapiehów w Bobrku – w tym miejscu czuć historię (ZDJĘCIA)

12.07.2020 16:00 | 2 komentarze | 9 643 odsłon | Marek Oratowski

To piękne miejsce otoczone jest rozległym parkiem. Mimo planów obecnego właściciela pałacowi w Bobrku jak dotąd nie udało się przywrócić świetności.

2
Pałac Sapiehów w Bobrku – w tym miejscu czuć historię (ZDJĘCIA)
Jak dotąd nowy właściciel pałacu wymienił dach i wzmocnił konstrukcję budynku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsze wzmianki o pałacu w Bobrku pochodzą z 1408 r. Zamek ten należał najprawdopodobniej do wojewody łęczyckiego Jana Ligęzy. Następnymi posiadaczami były rodziny Wielopolskich, Potulickich i Ogińskich. Następnie dobra bobreckie przeszły w ręce książąt Sapiehów.

Po II wojnie światowej dekret o reformie rolnej pozbawił ich majątku. W 1945 r. w pałacu i oficynie umieszczono szkołę specjalną. Potem w pałacu mieściła się szkoła podstawowa, a od 1968 r. przedszkole. Pałac miał być też wykorzystywany na cele Państwowego Muzeum w Oświęcimiu i Archiwum w Chrzanowie. Budynki gospodarcze użytkowała miejscowa Gminna Spółdzielnia. W 1979 r. zachodnia część pałacu spłonęła i od tej pory obiekt popadał w ruinę.

W 2002 r. kupił go irakijski Kurd Raoof Ziyad - dyplomata, biznesmen, kolekcjoner i mecenas sztuki, który jest jego obecnym właścicielem. W pałacu chciał urządzić centrum hotelowo-konferencyjne. Na razie jednak skończyło się na wymianie dachu oraz wzmocnieniu konstrukcji.

Zespół parkowo-pałacowy w Bobrku ma powierzchnię 24 ha. Na jego terenie możemy zobaczyć pozostałości po fontannie, kapliczkę oraz umieszczoną na polanie w parku kamienną płytę z napisem "Tu leży koń wierny towarzysz wojny światowej i bolszewickiej 1936". W rozległym parku rosną głównie dęby. Najstarsze mają 400 lat.

Zobaczcie, jak obecnie wygląda obiekt.