Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Co zrobić, żeby ludzie nie porzucali Chrzanowa i Trzebini

20.03.2019 19:15 | 12 komentarzy | 6 934 odsłon | Alicja Molenda

Spadek liczby mieszkańców najboleśniej odczuwa gmina Chrzanów (od 2010 roku ma ich ponad 6000 mniej). Ale od jakiegoś czasu z wyludnianiem ma też problem Trzebinia.

12
Co zrobić, żeby ludzie nie porzucali Chrzanowa i Trzebini
Oficjalnie wygląda to tak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pozostałe gminy powiatu chrzanowskiego saldo ludnościowe mają dodatnie. I nie chodzi tu tylko o większą liczbę zgonów niż urodzin, ale też o świadomy wybór innego miejsca pracy i życia przez dotychczasowych mieszkańców.
Dołączona do tekstu infografika pokazuje oficjalne dane meldunkowe za rok 2018. Ile osób nie dokonało tej urzędowej czynności i wyjechało, nie wiemy, ale wystarczy się rozejrzeć po sąsiadach. Prawie każdy ma kogoś za granicą, albo w dużym mieście. Nie wszyscy się wymeldowali. Wrócą tu?

Warto też pamiętać o innym zjawisku. 20 procent absolwentów szkół gminych w powiecie chrzanowskim nie chce kontynuować nauki w szkołach średnich powiatu chrzanowskiego. Wolą Kraków, nie Chrzanów i Trzebinię. Potem w dużych miastach studiują. Co może ich zachęcić do powrotu w rodzinne strony?

Eksperci mówią, że to ostatni dzwonek na ratowanie sytuacji ludnościowej w takich miasteczkach jak Trzebinia i Chrzanów. Szefowie obu gmin wydają się być świadomi wagi problemu. Obaj mocno liczą na to, że miasta uratuje w nieodległej przyszłości szybka kolej, czyli dobry dojazd do aglomeracji śląskiej i krakowskiej. Ma ułatwić mieszkanie tutaj, a pracę w dużych miastach. Co jeszcze proponują burmistrzowie?

Robert Maciaszek jako koło ratunkowe rzuca temat budowy mieszkań w Chrzanowie i pracuje nad tym koncepcyjnie, a Jarosław Okoczuk wierzy, że znaczącą zachętą do pozostania w Trzebini będą miejsca pracy, których w lokalnych firmach jest coraz więcej i, jak twierdzi, są coraz lepiej płatne.

Tak to widzi władza. A Państwo? Jak to widzicie? Co może sprawić, że młodzi ludzie nie będą stąd wyjeżdżać, albo zechcą tu wrócić?

 

 

Ludzie:

Robert Maciaszek

Robert Maciaszek

Burmistrz gminy Chrzanów.