Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

EKOLOGIA. Jest zakaz palenia węglem w Krakowie. Będzie w całej Małopolsce?

26.11.2013 11:28 | 11 komentarzy | 10 821 odsłon | red
Można palić w kominkach, nie wolno węglem i innymi paliwami stałymi w kotłach grzewczych. To poniedziałkowa decyzja samorządu wojewódzkiego dotycząca Krakowa. Czy podobna zapadnie w stosunku do całej Małopolski?
11
EKOLOGIA. Jest zakaz palenia węglem w Krakowie. Będzie w całej Małopolsce?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Można palić w kominkach, nie wolno węglem i innymi paliwami stałymi w kotłach grzewczych. To poniedziałkowa decyzja samorządu wojewódzkiego dotycząca Krakowa. Czy podobna zapadnie w stosunku do całej Małopolski?

Marszałek województwa Marek Sowa, mieszkający nie w stolicy regionu, a w Bobrku (gmina Chełmek) zaprzecza. Mówi wprawdzie, że problem z zanieczyszczeniem powietrza dotyczy całej Małopolski, ale nie wyobraża sobie, aby w innych miastach możliwe było wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem.

- Nie stać nas na takie rozwiązanie w całym województwie. Na dopłaty dla najbiedniejszych, na uderzenie w przedsiębiorców – mówi Sowa.

Przekonuje ponadto, że wprowadzenie zakazu w Krakowie i program dopłat do wymiany kotłów przyniosą dobre efekty dla całej Małopolski.

Jacek Latko, burmistrz górniczej gminy, mającej na swoim obszarze kopalnię Janina nie jest przekonany do podobnych zakazów, a w całej Małopolsce w ogóle sobie ich nie wyobraża.

- Samorządowcy wojewódzcy zapominają, że w zachodniej część Małopolski funkcjonują jeszcze dwie kopalnie – rzuca Latko i otwarcie mówi, że jest przeciwnikiem starych kotłów na węgiel, w których można spalać wszystko, również śmieci. - Ekologiczne piece na groszek, gdzie stosowany jest węgiel odsiarczony i nie można spalać śmieci są jednak dobrym rozwiązaniem. Wiele gmin dopłaca do tego typu kotłów – przypomina burmistrz Libiąża i zwraca uwagę na ludzi biednych, których nie stać na ogrzewanie domów gazem.
- Jest on wielokrotnie droższy od węgla, który u nas jest tani m.in. przez fakt, że mamy własną kopalnię – podsumowuje Latko.
(taj)