Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Czy radni powinni ujawniać dochody małżonka?

30.04.2009 16:03 | 1 komentarz | 4 681 odsłony | red
CHRZANÓW. Andrzej Uryga, przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego zapowiedział, że przyjmie oświadczenia majątkowe radnych, którzy nie ujawnią dochodów współmałżonka, ale wpisze tam uwagę, iż wypełniono je „w sposób niezgodny z wytycznymi”. Wytyczne, nakazujące radnym ujawnianie dochodów współmałżonka, wydały urzędy skarbowe w całym kraju.
1
Czy radni powinni ujawniać dochody małżonka?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

CHRZANÓW. Andrzej Uryga, przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego zapowiedział, że przyjmie oświadczenia majątkowe radnych, którzy nie ujawnią dochodów współmałżonka, ale wpisze tam uwagę, iż wypełniono je „w sposób niezgodny z wytycznymi”. Wytyczne, nakazujące radnym ujawnianie dochodów współmałżonka, wydały urzędy skarbowe w całym kraju.

W powiecie chrzanowskim uznano, że to niezgodne z prawem i zwrócono się o interpretację do Prezesa Rady Ministrów. Z Warszawy odpisano jednak, że „urząd administracji rządowej nie dokonuje wykładni przepisów prawa”. I ocena prawidłowości realizacji obowiązku składania zeznań przez radnych należy do samorządu terytorialnego oraz urzędów skarbowych.

- Radni składający oświadczenia zadecydować muszą sami. Jeśli nie ujawnią dochodów małżonka, powinni się liczyć z sankcjami, czyli z wstrzymaniem wypłacania diet – zapowiedział przewodniczący Uryga.
(B)