TRZEBINIA. Rafineria podpisała umowę z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA na dostawę ropy naftowej z polskich złóż. - Dzięki tej umowie mamy stały dostęp do surowca. Jako że została podpisana na czas nieokreślony, nie ma obawy, że za dwa lata będziemy musieli ją renegocjować – mówi Monika Mikon, kierownik działu marketingu RT.
TRZEBINIA. Rafineria podpisała umowę z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA na dostawę ropy naftowej z polskich złóż. - Dzięki tej umowie mamy stały dostęp do surowca. Jako że została podpisana na czas nieokreślony, nie ma obawy, że za dwa lata będziemy musieli ją renegocjować - mówi Monika Mikon, kierownik działu marketingu RT.
Rafineria przerabia ropę dostarczaną z PGNiG od 2007 roku. Po podpisaniu kolejnej umowy, tylko w pierwszym roku jej obowiązywania, spółka dostarczy rafinerii drogą kolejową 240 tys. ton tego surowca. Dostawy będą realizowane przez PGNiG SA oddział w Zielonej Górze, który eksploatuje złoża gazu ziemnego i ropy w północno-zachodniej części Polski. Wartość umowy, licząc okres pięciu lat, wyniesie 2,4 mld zł.
- Obecnie nominalne zdolności produkcyjne instalacji DRW (instalacji do przerobu ropy - dop. aut) w Rafinerii Trzebinia wynoszą około 380 tys. ton rocznie. W ubiegłym roku zakład przerobił 240 tys. ton. W tym roku, do listopada, przerób ropy wyniósł 215 tys. ton. W kolejnych latach powinniśmy przerabiać jeszcze więcej - wylicza Monika Mikon.
Trzebińska spółka jest najstarszą działającą rafinerią w Polsce, która przerabia ropę naftową. Jest też pierwszą firmą, która uruchomiła przemysłową instalację do produkcji biodiesla. Aktualnie rafineria daje pracę 200 osobom. W całej zaś spółce kapitałowej RT pracuje ponad 640 osób.
(AJ)
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
chyba drogo kupili - to jakby ponad 80 USD za baryłkę, Pani Kierownik dużo gada ale jakoś mało konkretnie, może coś nie tak w moich obliczeniach
0 0
tak to jest jakiś pomysł, przerobić, zamieszać, dodać i potem ukazać się w w porannych wiadomościach dyżurnego reportera RFM :) ale zawsze to lepiej niz być bazą zbiornikową Orlenu.
Należy jednak postawić takie pytanie - czy dzięki temu "przerobowi", akcjonariusze dostaną choć grosz dywidendy?
Dla przypomnienia należy dodać, że ta firma jest czyjąś własnością i raczej nie są to pracownicy ani zarząd
0 0
jak widac ta stara wieza nadal jest w stanie przerobic ponad 200tys ton rocznie, ale wrodzone malkontenctwo polakow powoduje ze zawsze sie znajdzie dziure w calym
0 0
heheh, dobre:P, ciekawe czym, tą starą wieżą, która grozi zawaleniem?