Książki dla dzieci – wyzwanie dla dorosłych - przelom.pl
Zamknij

Książki dla dzieci – wyzwanie dla dorosłych

. + 09:56, 05.05.2025 Aktualizacja: 09:57, 05.05.2025

Nie od dziś wiadomo, że kontakt ze słowem pisanym ma pozytywny wpływ na małego człowieka. Czytanie wspomaga kształtowanie umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz rozwój intelektualny dziecka. Wzbogaca zasób słownictwa, co w przyszłości zaprocentuje w skutecznym przyswajaniu wiedzy oraz lepszej komunikacji z innymi ludźmi. Ponadto otwiera malucha na świat wyobraźni, który nie ma granic. Obecnie rynek literacki obfituje w bogate zasoby literatury dla najmłodszych, więc rodzice mogą się w nich zgubić. Podpowiadamy jakie książki dla dzieci wybrać, by najlepiej spełniały swoje zadanie.

Najważniejszy jest wiek

Książki dla dzieci mogą towarzyszyć maluchom od pierwszych miesięcy życia:

  • niemowlętom poleca się wykonane z bezpiecznych materiałów, kolorowe książeczki sensoryczne, które aktywizują wszystkie zmysły,
  • dzieci roczne i dwuletnie ucieszą się z książek z obrazkami, wzbogaconych o pojedyncze słowa i krótkie zdania,
  • uwagę trzy- i czterolatków przyciągną proste, ilustrowane historyjki,
  • pięcio- i sześciolatki poradzą sobie z bardziej rozbudowanymi opowieściami.

Natomiast siedmioletnie dzieci chętnie sięgną po łamigłówki czy ćwiczenia do nauki czytania.

Sprawdzam, zanim kupię

Przed wyborem książki dla dzieci dobrze jest uwzględnić również zainteresowania i poziom zdolności poznawczych malucha. Warto wiedzieć, że czasem wyglądająca niewinnie książeczka jest bogata w treści nieodpowiednie dla małych dzieci. Podczas zakupów należy sprawdzić, czy księgarnia daje klientowi możliwość zajrzenia do środka danej pozycji, co pomoże uniknąć przykrej niespodzianki. Za przykład niech posłużą oryginalne edycje dawnych baśni, w których znajdziemy wartości nieprzystające do współczesnych realiów czy poczujemy bardzo surowy klimat narracji.

Tradycyjne czytanie w służbie bliskości

Książki dla dzieci to nie tylko droga do wsparcia rozwoju naszych pociech oraz zaprezentowania im ambitnego sposobu na spędzanie wolnego czasu. W przeciwieństwie do gier komputerowych czy kreskówek literatura dziecięca lepiej unaocznia wartości i kształtuje charakter, oraz kompetencje językowe najmłodszych, ale kanał przekazywania zawartych w nich treści również ma ogromne znaczenie. 

Audiobooki są wygodnym rozwiązaniem, które przychodzi z pomocą wszystkim zabieganym i niepewnym umiejętności oratorskich rodziców, jednak nie zastąpią tradycyjnego czytania. Podczas słuchania nagrań dziecko zostaje pozbawione doświadczenia bliskości oraz kontaktu wzrokowego z czytającym. Traci również możliwość zadawania pytań, które pomogłyby mu lepiej zrozumieć poznawany tekst.

(Materiał promocyjny)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%