Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zrezygnował ostatni przewoźnik kursujący na trasie Chrzanów – Kraków

29.03.2024 15:00 | 10 komentarzy | 17 797 odsłon | Michał Koryczan

Na popularnej niegdyś trasie nie będą już jeździć minibusy. Stanbus rezygnuje z kursów relacji Chrzanów - Kraków.

10
Zrezygnował ostatni przewoźnik kursujący na trasie Chrzanów – Kraków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Jeszcze kilkanaście lat temu na trasie Chrzanów - Kraków (przez Trzebinię, Młoszowę, Dulowę, Wolę Filipowską, Krzeszowice) minibusy prywatnych przewoźników kursowały co kilkanaście minut.

To już jednak historia. Od kilku lat połączeń minibusowych na tym odcinku zaczęł regularnie ubywać. Sporo osób dojeżdżających do stolicy Małopolski np. do pracy i szkół, zaczęła korzystać z pociągów.

W ostatnich miesiącach z obsługi tej trasy zrezygnował Polbus, a niedługo po nim działalność zakończyła inna z firm przewozowych - Wójcik Bus.

Na trasie Chrzanów - Kraków został więc już tylko jeden przewoźnik, czyli Stanbus, który w lutym zmienił rozkład jazdy. Znalazły się w nim po trzy kursy z Chrzanowa do Krakowa i z powrotem.

Jak informuje Stanisław Osika, właściciel Stanbusa, od kwietnia minibusy nie będą już kursować na trasie Chrzanów - Kraków.

- Zmieniałem rozkład jazdy z godnie z oczekiwaniami ludzi, ale nie ma zainteresowania. Coraz mniej pasażerów jeździ minibusami. Większość przesiadła się na pociąg. Dla mnie to katastrofa. Musiałem tylko dopłacać do tego interesu - mówi Stanisław Osika.

Według niego przedstawiciele powiatów chrzanowskiego i krakowskiego mogłyby wystąpić do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego o uruchomienie linii minibusowej relacji Chrzanów - Kraków, która mogłaby być dofinansowana z Funduszu Rozwoju przewozów Autobusowych.

Z takich połączeń mogłyby korzystać chociażby osoby mieszkające w miejscowościach położonych na trasie Chrzanów - Kraków, gdzie nie ma stacji kolejowej, a także dojeżdżające do szkół oddalonych od stacji PKP.