Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Kontrola z sanepidu w biurze - jak się przygotować?

22.01.2024 14:53 | 0 komentarzy | 1 562 odsłona | red

Materiał promocyjny

Zadaniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest monitorowanie i kontrolowanie stanu sanitarnego różnych miejsc. Może się zdarzyć, że sanepid złoży wizytę w Twoim biurze. O co warto wtedy zadbać? Co zazwyczaj podlega kontroli?
0
Kontrola z sanepidu w biurze - jak się przygotować?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Porządek w biurze

Pierwszą kwestią, o którą warto zadbać, jest porządek. To kluczowy element, na który sanepid z pewnością zwróci uwagę. Dokładnie posprzątane powinny zostać wszelkie pomieszczenia biurowe - wkład pracy będzie zależał do ich liczby. Oprócz przestrzeni wspólnej należy zadbać o toaletę czy kuchnię.

Działając w branży gastronomicznej lub medycznej, należy przyłożyć do tego szczególną uwagę. W takich przypadkach kontrola przebiega jeszcze staranniej. Jeśli brakuje Ci czasu na dokładne porządki, profesjonalne sprzątanie biura w Krakowie może być dobrym rozwiązaniem. Taka usługa przydaje się nie tylko w przypadku zapowiedzianej kontroli sanepidu.

O porządek należy dbać regularnie. Po pierwsze, schludne miejsca pracy, brak kurzu, czyste powierzchnie nie tylko świadczą o profesjonalnym wyglądzie biura, ale także sprzyjają higienie i zdrowiu pracowników.

Co więcej, nie zawsze nadchodząca kontrola jest zapowiadana. Jeśli chcesz uniknąć konsekwencji związanych z zaniedbaniem biura, postaraj się systematycznie sprzątać.

Warunki sprzyjające pracy, bezpieczeństwo i dokumentacja

Kolejnym punktem są warunki pracy. Sprawdź, czy w biurze jest zapewniona odpowiednia wentylacja, a normy bezpieczeństwa pożarowego zostały spełnione. Specjalny sprzęt i oznaczenia są konieczne.

W łazienkach powinien być zapewniony dostęp do środków higienicznych. A jeśli firma oferuje catering, warunki przechowywania żywności również mogą być sprawdzone. Pracownicy muszą czuć się pewnie i bezpiecznie w biurze. Warto zwrócić uwagę również na ergonomię ich stanowisk. Dobre warunki pracy przyczyniają się do zarówno do ich zdrowia, jak i efektywności.

Należy dbać o starannie prowadzoną dokumentację. Inspektorzy mogą sprawdzić m.in., czy badania lekarskie pracowników są aktualne i zrealizowano przeszkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Zdarza się, że kontroli ulegają też dokumenty dotyczące np. zwolnień lekarskich. Przed przyjściem sanepidu przygotuj teczkę z odpowiednimi materiałami, aby potem uniknąć stresu.

Kontrola sanepidu - co jeszcze warto wiedzieć?

W trakcie kontroli warto wykazać się otwartością i chęcią do współpracy. Odpowiednie podejście do inspektorów jest ważne, jeśli zależy Ci na pozytywnej ocenie. W miarę przyjazne nastawienie to także większa szansa na wyjaśnienie potencjalnych niedopatrzeń.

Co więcej, zbudowanie podstaw dobrej relacji z kontrolerami w dłuższej perspektywie może przyczynić się do zminimalizowania ryzyka powtarzających się kontroli. Stanowi to również dowód Twojego zaangażowania w utrzymanie wysokich standardów w biurze.

Jeśli wykryte zostały jakieś nieprawidłowości, to należy spodziewać się poniesienia konsekwencji zgodnych z poziomem przekroczenia norm. Z czym będą się wiązać? Najczęściej są to:

  • pouczenia - w przypadku niewielkiego przewinienia inspektor może wydać upomnienie, natomiast należy jak najszybciej wprowadzić zalecaną zmianę,

  • kary finansowe - w poważniejszych sytuacjach nakładane są grzywny pieniężne, których wysokość zależy od rodzaju i stopnia nieprawidłowości mającej wpływ na zdrowie lub życie pracowników.

Warto też wiedzieć, że w razie otrzymania kary przez sanepid, istnieje możliwość odwołania się od decyzji. To przydatna informacja szczególnie w sytuacji, kiedy uważasz, że popełniono błąd.

Przygotowując się do kontroli z sanepidu, należy zadbać o kilka kwestii. Ważny będzie nie tylko porządek w miejscu pracy, ale także zapewnienie dobrych warunków i bezpieczeństwa pracownikom. Warto też wcześniej przygotować potrzebną dokumentację i nie nastawiać się wrogo w stosunku do inspektorów.

Artykuł sponsorowany

Materiał promocyjny