Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Inwestowanie na rynku numizmatycznym - podstawowe informacje

22.12.2023 11:40 | 0 komentarzy | 1 236 odsłona | red

Materiał promocyjny

Wejście na rynek numizmatów wymaga odpowiedniego przygotowania - w pierwszej kolejności trzeba bowiem poznać jego specyfikę, aby wiedzieć, jak właściwie się po nim poruszać. Co powinniśmy wiedzieć o numizmatach? Dowiedz się!
0
Inwestowanie na rynku numizmatycznym - podstawowe informacje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest numizmatyka?

Numizmatyka to nauka zajmująca się badanie starych monet, banknotów oraz innych znaków pieniężnych, stanowiących w przeszłości prawny środek płatniczy. W jej ramach mieszczą się więc przede wszystkim monety i banknoty, choć niektórzy inwestorzy skupiają się również na kruszcach, którymi też niegdyś można było płacić za towary i usługi. Obecnie jednak kategoria numizmatyki w ujęciu inwestycyjnym zawęża się do banknotów i monet. Kruszce i metale szlachetne stanowią odrębne aktywa, w której inwestowanie wymaga nieco odmiennego podejścia.

Numizmatykę warto potraktować przede wszystkim jako dziedzinę wiedzy, gdyż to od pozyskania informacji na jej temat należy zacząć sprzedawać lub kupować wyjątkowe egzemplarze. Trzeba też śledzić rynek, a więc wiedzieć i szukać ciekawych numizmatów, które warto mieć w swojej kolekcji np. za pomocą aukcji, takich jak aukcje.numimarket.pl/. Osoby zainteresowanie numizmatyką mogą pozyskać wiedzę z książek, opracowań czy artykułów naukowych. Ważne, aby sięgać po sprawdzone źródła.

 

Jak funkcjonuje rynek numizmatyczny?

Numizmatyka należy do kategorii inwestycji alternatywnych, których rynki nie są tak mocno rozwinięte, jak na przykład rynek akcji. Mamy tutaj do czynienia raczej z zamkniętym obiegiem, który z jednej strony stwarza spore szanse, z drugiej strony generuje ryzyko. Aby wejść na rynek numizmatów, trzeba posiadać kapitał początkowy w wysokości kilku tysięcy złotych - dzięki temu stworzymy kolekcję, którą możemy później odsprzedać. Próg wejścia jest oczywiście niższy, gdyż wiele monet kupimy nawet za kilkadziesiąt złotych, ale pamiętajmy, że im cenniejsze okazy, tym więcej będą kosztować.

Na rynku numizmatów możemy zawierać typowe transakcje kupna-sprzedaży. Na początek musimy więc nabyć monety i banknoty - można to zrobić na aukcjach lub kupić je od osób prywatnych. Następnie oceniamy, w którym momencie warto je odsprzedać, tak aby osiągnąć zysk na oczekiwanym poziomie. Inwestowanie w numizmaty przypomina więc typową procedurę inwestycyjną, jednak inny jest tutaj produkt, który ma swój specyficzny charakter.

Kto może inwestować na rynku numizmatów?

Rynek numizmatów, pomimo iż hermetyczny, jest otwarty dla każdego. Niemniej jednak niewielu inwestorów decyduje się na niego wejść, obawiając się potencjalnych strat, lub nie mając odpowiedniej wiedzy merytorycznej. Nowymi inwestorami najczęściej zostają:

  • pasjonaci, którzy posiadają sporą kolekcję monet i banknotów,
  • inwestorzy, chcący zdywersyfikować swój portfel,
  • osoby, poszukujące nowych produktów inwestycyjnych,
  • osoby z branży, które posiadają wiedzę w zakresie numizmatyki.

Przeszkodą do wejścia na rynek nie jest brak wykształcenia kierunkowego ani wysokiego kapitału. Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że inwestowanie w numizmaty, choć może przynosić zyski, obarczone jest też pewnym ryzykiem. Mamy tu do czynienia z ryzykiem specyficznym dla każdej inwestycji (takim jak np. ryzyko utraty zainwestowanego kapitału) oraz charakterystycznym właśnie dla numizmatów (ryzyko zniszczenia monety, przez co znacząco straci ona na wartości).

Inwestowanie w numizmaty - formalności

Inwestowanie w numizmaty nie wymaga dopełnienia większych formalności. Podstawowym zadaniem każdego inwestora jest zaopatrzenie się w album oraz akcesoria, które będą służyły do przechowywania banknotów oraz monet. W przeciwnym razie nieodpowiednio konserwowane mogą stracić na wartości. Oprócz tego inwestor musi znaleźć odpowiedniego partnera, a więc podmiot, od którego odkupi monety bądź któremu je odsprzeda. Transakcje mogą mieć charakter publiczny - są to na przykład aukcje, albo prywatny. Bezpieczniej zawierać transakcje w godnym zaufania podmiotem, który cieszy się renomą. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku początkujących inwestorów, u których istnieje największe prawdopodobieństwo ulokowania pieniędzy w podrobionych monetach oraz banknotach.

Materiał promocyjny