Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Trakt pogrzebowy - 40 lat od pomysłu do realizacji

09.11.2023 15:00 | 0 komentarzy | 3 233 odsłony | Łukasz Dulowski
Aktualne prace w Porębie Żegoty obejmują budowę traktu m.in. dla konduktów pogrzebowych, prowadzącego od cmentarza do skrzyżowania z ul. Hałacińskiej (w sąsiedztwie kościoła).
0
Trakt pogrzebowy - 40 lat od pomysłu do realizacji
Budowa traktu m.in. dla konduktów pogrzebowych w Porębie Żegoty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pomysł na poprawę bezpieczeństwa wzdłuż drogi wojewódzkiej, na odcinku między kościołem a cmentarzem w Porębie Żegoty, pojawił się w 1984 r. Pierwsza koncepcja powstała jednak dopiero w 2009 r. Później podejmowano próby sporządzenia projektu.

***
Przypomnijmy, że po różnych niespodziankach, związanych z odkryciami archeologicznymi, zakończył się I etap budowy chodnika wzdłuż szosy wojewódzkiej 780, od sklepu Groszek w Porębie Żegoty w kierunku Alwerni.

Roboty budowlane wraz z pracami archeologicznymi i nadzorem archeologicznym kosztowały ok. 1,1 mln zł.

W ramach trwającego właśnie II etapu zostanie wykonany trakt pieszo-jezdny od kościoła do cmentarza w Porębie Żegoty, po przeciwnej stronie nowego chodnika, co pozwoli na bezpieczne poruszanie się konduktów pogrzebowych. Przetarg na to zadanie wygrała firma Walek z Żarek. Koszt - prawie 1 mln 377 tys. zł (gmina podobną kwotę przeznaczyła na ten cel). Inwestycja powinna być gotowa na początku przyszłego roku.


W III etapie zaplanowano kontynuację wybudowanego chodnika wzdłuż szosy wojewódzkiej, aż do skrzyżowania z Krakowską w Alwerni.