Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Jak wyciszyć drzwi pokojowe domowym sposobem?

05.11.2023 23:51 | 0 komentarzy | 4 292 odsłony | red

Materiał promocyjny

Możliwość przebywania w ciszy we własnych czterech ścianach jest niezwykle istotna. Praca zdalna z domu, konieczność snu w ciągu dnia czy usypianie dziecka wieczorową porą wymagają nierzadko idealnej ciszy. Co jednak, kiedy nasi domownicy są źródłem uciążliwych dźwięków? Istnieje wiele domowych sposobów na wyciszenie drzwi pokojowych bez konieczności ich wymiany na drogie modele dźwiękoszczelne. Przeczytaj nasz artykuł i zainspiruj się naszymi pomysłami!
0
Jak wyciszyć drzwi pokojowe domowym sposobem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy wygłuszanie drzwi pokojowych ma sens?

Ostatnie lata to czas, kiedy większość z nas przeniosła się z pracą z biur do domu i w związku z tym pojawiła się konieczność wygospodarowania wyizolowanej i cichej przestrzeni do komfortowej pracy. Coraz mniejszy metraż mieszkań i domów wykonanych z materiałów słabo izolujących dźwięki sprawia, że własnym sumptem musimy zadbać o odpowiednie wyciszenie domowego wnętrza. O ile odpowiednio wygłuszone drzwi zewnętrzne są raczej standardem to w przypadku tych wewnętrznych pozostają rzadkością. Co zrobić, jeśli zamknięcie drzwi to dla nas jedyna opcja na zaznanie odrobiny ciszy i spokoju? Pozostaje nam ich wygłuszenie. Najpierw jednak warto dowiedzieć się, dlaczego nasze drzwi wewnętrzne przepuszczają dźwięki. Na początek warto skontrolować stan ościeżnicy. W źle zamontowanej pojawiają się szczeliny, przez które przedostaje się dźwięk. Czasem istotną zmianę odczujemy wymieniając stare uszczelki na nowe, a jeśli to nie pomaga warto przystąpić do wyciszania drzwi pokojowych.

Jak wyciszyć drzwi pokojowe domowym sposobem?

Zanim zakupimy drzwi dźwiękoszczelne warto spróbować poprawić ich izolację akustyczną domowymi sposobami. Idealnie do tego nadadzą się materiały stosowane do izolacji drzwi wejściowych takie jak uszczelki wykonane z taśmy neoprenowej lub paski zrobione z winylu. Ich zadaniem jest wypełnienie wszystkich wolnych przestrzeni pomiędzy drzwiami a ościeżnicą. Taśma przyklejona na całym obwodzie drzwi powinna zauważalnie zmniejszyć ilość dochodzących z pozostałych pomieszczeń dźwięków. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wyciszenie drzwi będzie montaż profesjonalnej tapicerki wypełnionej specjalnym izolatorem o dużej gęstości i bardzo dobrych parametrach wygłuszających. Możemy wybierać pomiędzy kilkucentymetrową izolacją lub znacznie cieńszym materiałem pod postacią 1 cm maty wygłuszającej. Jej montaż wykonamy samodzielnie przy pomocy narzędzi, który każdy z nas posiada w swoim domu. Jeśli zależy nam nie tylko na skutecznym, ale również estetycznym rozwiązaniu możemy sięgnąć po profesjonalne tapety akustyczne zrobione z połączenia winylu z włóknami poliestrowymi. To rozwiązanie okazuje się niezwykle trwałe i odporne na działanie wilgoci, możemy więc użyć tapety do wytłumienia łazienki. Szeroka gama wzorów i kolorów pozwala na dobór okładziny pasującej pod każdy styl aranżacyjny. Jeśli zależy nam na tanim i niewyszukanym sposobie możemy użyć do wyciszenia drzwi pokojowych zwykłej maty z korka, którą samodzielnie przytniemy pod konkretny wymiar drzwi. Coraz częściej możemy również spotkać się z opcją wygłuszenia skrzydła drzwiowego z użyciem kauczukowej pianki akustycznej. Ten sposób choć skuteczny nie prezentuje się estetycznie zaleca się więc pokrycie drzwi dodatkowo specjalną tkaniną lub tapetą.

A może drzwi dźwiękoszczelne? – skuteczne rozwiązanie na długie lata

Jeśli dopiero stoimy przed wyborem drzwi wewnętrznych do domu lub zależy nam na idealnym wytłumieniu pomieszczenia warto postawić na kupno drzwi dźwiękoszczelnych. Rozwiązanie to choć nie należy do najtańszych jest jednak najskuteczniejsze. Drzwi tego typu cechują się specyficzną budową, specjalnym wypełnieniem, a więc i odpowiednio większą wagą. Również ich montaż wymaga specjalnej, wzmocnionej ramy. Drzwi wygłuszające wypełnione są specjalną pianką poliuretanową lub w niektórych przypadkach płytą wiórowo-otworową. Warto również wybrać drzwi bezprzylgowe, które po zamknięciu tworzą wraz z ościeżnicą jednolitą, estetyczną płaszczyznę. Dzięki temu parametry izolacyjności akustycznej są wyższe niż w przypadku klasycznych drzwi. W każdym przypadku kluczowy jest także odpowiedni montaż, który najlepiej zlecić fachowcom. Nieprawidłowo zamontowane drzwi w otworze ściennym skutkować będą przenikaniem dźwięków do pomieszczenia.

Wyciszenie drzwi pokojowych domowymi sposobami okazuje się niezwykle skuteczne i stosunkowo tanie. Skorzystajmy z wielu dostępnych opcji zanim zdecydujemy się na wymianę i kupno drogich drzwi dźwiękoszczelnych. Warto dobrać sposób izolacji skrzydła drzwiowego idealnie skrojony pod nasze oczekiwania co do stopnia izolacyjności, sposobu montażu oraz poniesionych kosztów i czasu.

Materiał promocyjny