Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Uczczą pamięć Mariana Konarskiego. Warto tam być!

26.10.2023 09:23 | 0 komentarzy | 1 739 odsłona | Ewa Solak
W piątek 27 października o godz. 18.00 w krzeszowickiej bibliotece rozpocznie się wyjątkowe spotkanie w rocznicę śmierci wybitnego artysty.
0
Uczczą pamięć Mariana Konarskiego. Warto tam być!
Marian Konarski ma w Krzeszowicach swoją "ławeczkę"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Na tym wydarzeniu będzie można usłyszeć fascynujące opowieści o życiu i twórczości tego niezwykłego artysty. Naszymi gośćmi specjalnymi będą: Barbara Dec, Dorota Strojnowska, Kamil Bogusz i Leszek Konarski - zachęca do uczestnictwa Barbara Grabowska wicedyrektor krzeszowickiej biblioteki.

Spotkanie oraz wernisaż wystawy „Marian Konarski: Portrety" odbędzie się w sali kinowej na II piętrze budynku biblioteki.

Marian Konarski (1909 - 1998)
Malował, rzeźbił i pisał, zajmował się też wynalazkami. Był twórcą Pomnika Wolności i Zwycięstwa w Chrzanowie, człowiekiem o wielu pasjach.
Urodził się 8 grudnia 1909 roku w Chrzanowie. Na początku lat 20. przeniósł się z rodziną do Krakowa. Tam skończył gimnazjum, a potem podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych.
Przybrał pseudonim artystyczny „Marzyn". Organizował wystawy i redagował ich pismo „Krak".
Pod koniec lat 20. zadebiutował jako poeta na łamach krakowskiego „Kuriera Codziennego". Rok przed wojną osiadł w Krzeszowicach. Przebywał na krótkim stypendium we Włoszech i Austrii, ufundowanym przez Państwowy Fundusz Kultury Narodowej. Podczas okupacji działał w Armii Krajowej.
Po wojnie zapisał się do Związku Polskich Artystów Plastyków. Wiele malował i rzeźbił. Między innymi wygrał konkurs na wykonanie Pomnika Wolności i Zwycięstwa w Chrzanowie.
Jego obrazy i rzeźby są m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Polskiego w Chicago oraz w rękach prywatnych kolekcjonerów. Był wielokrotnie odznaczany (w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski).
Aktywnie działał społecznie jako członek ZSL-u i ZBOWiD-u oraz wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej.
Zmarł w Krakowie 30 października 1998 roku.