Nocne ciemności z jednej strony wywołują brak poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców, z drugiej - przynoszą duże oszczędności na oświetlaniu ulic.
Jest odpowiedź burmistrza na pytanie radnej Haliny Henc, ile pieniędzy zaoszczędziła gmina w ciągu niecałych 7 miesięcy tego roku wyłączając w nocy światło.
Burmistrz Trzebini poinformował, że 1.094.357 zł, czyli wydała na ten cel 43-procent mniej niż przed rokiem.
Zużycie prądu używanego do oświetlania ulic w gminie Trzebinia w okresie od 1.01 do 18.07 2023 porównując je do tego samego okresu roku 2022, spadło z 1,9 mln kWh do 851 tys. kWh.
Pomimo uzyskanych oszczędności, burmistrz Trzebini zarządził, aby światło nocą włączać, argumentujac to "dobrą i stabilną sytuacją finansów gminy".
Tak też się dzieje od 1 września. Przeprogramowywanie 149 stacji przekaźnikowych dobiega końca.
Decyzję burmistrza jedni nazywają majstersztykiem socjotechnicznym, inni po prostu chwalą, zauważając, że to oczekiwany powrót do normalności.
Oświetlenie uliczne jest sporym kosztem dla samorządów. Kiedy okoliczne gminy przymierzały się do wyłączania światła nocą, padały deklaracje o planach skrupulatnej inwentaryzacji i analizy oświetlenia ulicznego, planach wymiany sodówek na ledy. Wyniki tych opracowań nie zostały na razie upublicznione. Nie wiadomo też, jakie plany ma w zakresie modernizacyjnym TAURON Nowe Technologie. Zasadaniczo w tej kwestii gminy i TAURON mają sprzeczne interesy, bo jedni chcą na prądzie oszczędzać, drudzy zarabiać. Gdzieś z boku pozostaje też zagadnienie zielonej energii.
Wiesz, że...
W Chrzanowie w ciągu 6. miesięcy tego roku oszczędności na nocnym oświetlaniu ulic sięgnęły 840 tys. zł. Na razie światło nocą w tej gminie nadal gaśnie, tak samo jak w Alwerni, Babicach i Libiążu. To oszczędzanie pozwala gminom przeznaczyć pieniąądze na inne cele (nieinwestycyjne) związane z bieżącym utrzymaniem gminy. Gminy mają z tym spory problem, bo mają mniej pieniędzy od państwa (niższe udziały w podatkach).
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
Czy zamiast całkowitego wyłączania nie dało by się ograniczyć ilości świecących punktów? Wykręcić cześć żarówek? Wyłączyć co drugą latarnię? Czy jeszcze jakoś inaczej? Musi to być "czarno-białe"? Nie może być szare?
0 0
Przecież wystarczy, że witryny sklepowe oświetlają ulice w mieście. Po co płacić za prąd jeśli ktoś inny może to zrobić za nas .. u nas część ulic wogole nie jest w nocy oświetlana a na części świeci się co druga lampa. Dlaczego zaoszczędzone pieniądze nie przeznaczyć na oszczędne lampy LED i całkowicie pozbyć się lamp sodowych...
0 0
Ake dokładnie Adamo. Czas w końcu zainwestować w nowoczesne, inteligentne oświetlenie uliczne. Jaworzno od 2007 roku cieszy się nie tylko bezpiecznie oświetlonym miastem to tanim i efektywnym! Ktoś się w ogóle zainteresował jak to zrobili że na każdym słupie mają przynajmniej jedną lampę?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz