Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Odpady budowlane — co można odzyskać, a co należy zutylizować?

06.09.2023 10:51 | 0 komentarzy | 1 312 odsłona | red

Materiał promocyjny

Recykling, czyli odzyskiwanie surowców wtórnych, może dotyczyć, oprócz odpadów komunalnych, również śmieci powstających w czasie budowy. Wprawdzie technologia odzysku jest nieco inna, to ważne z punktu widzenia ekologii jest to, odpady budowlane rzeczywiście można przetwarzać, dzięki czemu oszczędza się surowce i minimalizuje sterty gruzu na wysypisku. Które więc odpady z powodzeniem można poddać recyklingowi, a które nie nadają się do odzysku?
0
Odpady budowlane — co można odzyskać, a co należy zutylizować?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ziemia i odpady mineralne. Naturalne surowce.

Kamienie polne i ziemia stają się odpadami, kiedy jeszcze przed rozpoczęciem prac trzeba przygotować grunt pod budowę. Mowa wówczas o tak zwanej niwelacji gruntu. Jest to inaczej wyrównanie terenu na działce, gdzie stanąć ma budynek. Jeżeli na danym terenie występują jakieś różnice wysokości, konieczne jest właściwe poziomowanie. W jego wyniku mamy zwykle do czynienia ze stertą ziemi czy kamieni, które należy jakoś zagospodarować. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykorzystanie hałd ziemi czy kamieni do stworzenia na posesji skalniaków. Usypana ziemia stworzy naturalne wzniesienie, a kamienie idealnie sprawdzą się do formowania struktury skalniaka. Drugi sposób zaś to wywóz odpadów. Oferta firm wywozowych, wynajmujących kontener na odpady, takich jak gruz-alibaba.pl przewiduje wywiezienie właśnie ziemi, nie tylko przy okazji kopania fundamentów pod budynek, ale też przy pogłębianiu szamba czy przebudowy podziemnych instalacji, np. kanalizacyjnych.

Beton, cegły i ceramika — wartościowe odpady

Odpady ceglane, betonowe czy ceramiczne pojawiają się podczas prowadzenia prac budowlanych niezwykle często. Z odpadów tych odzyskać można tak zwane kruszywo budowlane, które z kolei może być wykorzystane przy kolejnych pracach budowlanych. Właściwości pokruszonego betonu, cegły i ceramiki sprawiają, że nadają się one doskonale jako kruszywo drogowe, podłoże pod nawierzchnię, a także jako składnik mieszanki betonowej. Recykling ceramiki i cegieł przyczynia się do zmniejszenia masy odpadów budowlanych i umożliwia wykorzystanie ich potencjału w trwałych i funkcjonalnych konstrukcjach. Kontener na odpady składające się z betonu, cegieł i ceramiki to tak zwany pojemnik na czysty gruz i ten również może zostać wynajęty od firm świadczących wywóz gruzu. Firmy te, odbierając od nas odpady wraz z kontenerem, zadbają o odpowiednie przetwarzanie odpadów.

Tworzywa sztuczne na budowie

Generalnie rzecz biorąc, nic nie stoi na przeszkodzie, by recyklingować tworzywa sztuczne z robót budowlanych. Przykładowy plastik, który w dzisiejszych czasach stanowi bardzo duży procent wszelkich opadów, jest z powodzeniem poddawany recyklingowi (choć z punktu widzenia ekologii wciąż w zbyt małym stopniu w stosunku do zapotrzebowania). Przykłady odpadów z tworzyw sztucznych, które pomieści kontener na śmieci stojący na placu budowy to np. plastikowe opakowania, butelki PET, folie. Nie wszystkie odpady z tworzyw sztucznych mogą podlegać odzyskowi surowców bezwarunkowo. Przykładem jest styropian. Ze względu na obfitość powietrza w strukturze styropianu, zajmuje on znaczną objętość. Mimo że po usunięciu powietrza i przetopieniu granulatu uzyskuje się nowy materiał surowcowy, jego ilość jest stosunkowo niewielka. Jest to przykład nieekonomicznej efektywności w odzysku surowców, który dotyczy niektórych odmian styropianu. Naturalnie, jeżeli proces recyklingu prowadzony jest na dużą skalę, to istnieje możliwość uzyskania opłacalności.

Odpady niebezpieczne — eternit

To, co zaś całkowicie nie nadaje się do odzysku i powinno być utylizowane wg ścisłych wytycznych, to eternit. Składa się z włókien azbestowo-cementowych. Niegdyś szeroko stosowany był jako materiał budowlany. Ze względu na swoje właściwości izolacyjne, wytrzymałość, trwałość i niskie koszty produkcji, z eternitu tworzone były płyt dachowe, elewacyjne, rury czy rynny. Jednak azbest, składnik eternitu, jest substancją rakotwórczą i niebezpieczną dla zdrowia. Ujawniono poważne zagrożenia dla osób narażonych na pyły azbestowe, zwłaszcza podczas wycinania, cięcia czy manipulacji eternitem, co mogło prowadzić do wdychania tych pyłów. Do dziś jednak spotkać można budynki, gdzie występują elementy z eternitu, najczęściej są to dachy. Muszą one całkowicie zniknąć z użycia do roku 2032. Bywa więc, że potrzebna jest odpowiednia utylizacja. Eternit usuwany może być tylko przez osoby uprawnione i transportowany tylko do wyspecjalizowanych instalacji do przetwarzania odpadów zawierających azbest. Tam, pod ścisłą kontrolą i z uwzględnieniem zabezpieczeń dla pracowników oraz środowiska, materiał jest niszczony i odpowiednio zneutralizowany.

Właściwe radzenie sobie z odpadami budowlanymi jest ważne dla ekologicznego i zrównoważonego budownictwa. Skupienie się na odzyskiwaniu użytecznych surowców i profesjonalna utylizacja pomagają chronić środowisko i zachęcają do poszukiwania nowych pomysłów w dziedzinie recyklingu.

Materiał promocyjny