Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Bakterie dla zdrowia malucha. Czy Twoje dziecko potrzebuje probiotyków?

02.06.2023 13:15 | 0 komentarzy | 1 076 odsłona | red

Materiał promocyjny

W organizmie dziecka bytują złe oraz dobre bakterie. Do drugiej grupy zaliczane są żywe organizmy, które wykazują działanie prozdrowotne, czyli probiotyki. Czy wszystkie dzieci potrzebują profilaktycznej probiotykoterapii? Jedni rodzice uważają, że jest to konieczne, a inni podchodzą do suplementacji sceptycznie. Zobacz, która grupa ma rację i sprawdź, jak dobre bakterie chronią mały organizm.
0
Bakterie dla zdrowia malucha. Czy Twoje dziecko potrzebuje probiotyków?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W jaki sposób probiotyki wpływają na organizm dziecka?

Odporność małego dziecka jest silnie powiązana ze zdrowiem przewodu pokarmowego, w którym bytują dobre bakterie. Pożyteczne organizmy znajdują sobie miejsce w błonie, co znacznie utrudnia przenikanie patogenów. Kiedy mikroflora jelitowa malucha zostaje zaburzona, ryzyko namnażania się bakterii chorobotwórczych gwałtownie wzrasta. W takiej sytuacji warto zastosować probiotyk dla dzieci, który szybko przywróci równowagę w jelitach. Dobre bakterie łagodzą problemy żołądkowe i zapobiegają rozwojowi infekcji grzybiczych. U dzieci przyjmujących suplementy zawierające prozdrowotne organizmy rzadziej stwierdza się alergie oraz nietolerancję laktozy. Przyjmowanie probiotyków jest całkowicie bezpieczne, ponieważ nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Rodzaje bakterii probiotycznych

Kompleksowe badania naukowe pozwoliły na wyróżnienie całej grupy dobrych bakterii. Wybierając probiotyk dla dzieci, należy sprawdzić nazwę produktu, ponieważ każdy szczep charakteryzuje się innym działaniem.

  • Lactobacillus rhamnosus GG – bakteria rekomendowana w trakcie antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu.
  • Lactobacillus acidophilus – obecna w wielu produktach spożywczych.
  • Lactobacillus plantarum – chroni układ pokarmowy przed złymi bakteriami.
  • Lactobacillus bulgaricus – ułatwia trawienie produktów mlecznych i pomaga w pozbywaniu się toksyn.
  • Bifidum bifidobacterium – zmniejsza ryzyko występowania infekcji jelitowych.
  • Lactobacillus casei – można znaleźć ją w produktach mlecznych, hamuje rozwój groźnej bakterii powodującej wrzody żołądka.

Żaden probiotyk nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Przed zakupem suplementu należy znaleźć szczep bakterii zawarty w produkcie i sprawdzić, jakie jest działanie tych dobroczynnych organizmów.

Skąd wiadomo, że dziecko potrzebuje probiotyku?

Probiotyk dla dzieci może pomóc maluchom, które przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia oraz wcześniakom. Jelita takich niemowląt często kolonizują bakterie chorobotwórcze, a ich mikroflora jest wyjałowiona. Probiotyczne suplementy diety należy podawać podopiecznym przechodzącym antybiotykoterapię oraz dzieciom, które po przebytej infekcji muszą odbudować naturalną florę bakteryjną jelit. Zdrowe mikroorganizmy pomogą maluchom mającym problemy z bólem brzuszka wywołanym zaparciami, biegunkami lub kolką jelitową.

Naturalne źródła probiotyków

Naturalne probiotyki znajdują się przede wszystkim w przetworach mlecznych po fermentacji, czyli jogurtach, kefirze i maślance. Źródłem dobrych bakterii są także kiszonki, na przykład kapusta lub ogórki. Starsze dzieci chętnie zjedzą produkty zawierające zdrowe szczepy, jednak najmłodsi podopieczni nie spożywają produktów w postaci stałej. Najwygodniejszym rozwiązaniem dla malucha i jego rodziców jest zakup probiotyku w formie suplementu diety, który można bezpiecznie przyjmować każdego dnia.

Materiał promocyjny