Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Dr hab. inż. Mariusz Czop o zapadliskach w Trzebini: Trzeba oszacować ryzyko i koszty działań

18.05.2023 22:10 | 6 komentarzy | 6 148 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Likwidacja kopalni jest dużo trudniejsza i kosztowniejsza niż jej budowa. Na każdy 1 dolar przeznaczony na budowę zakładu górniczego, przypadają 4 dolary na jej likwidację. Te słowa padły podczas spotkania w Sierszy z udziałem profesora AGH Mariusza Czopa z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

6
Dr hab. inż. Mariusz Czop o zapadliskach w Trzebini: Trzeba oszacować ryzyko i koszty działań
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Trzy warianty
Wczoraj w Sierszy naukowiec przedstawił trzy możliwe alternatywy działań na trzebińskich osiedlach, na których w ciągu dwóch lat pojawiło się około 100 zapadlisk: uzdatnianie (podsadzanie) znacznego obszaru zagrożonego terenu, odpompowywanie wody z wyrobisk i obniżenie jej lustra do poziomu sprzed 5 lat oraz najbardziej radykalne rozwiązanie - wysiedlenia mieszkańców.

Nieprawidłowa likwidacja
Zdaniem Mariusza Czopa, likwidacja kopalni poprzez zatopienie była nieprawidłowa - to sprawa bezsporna. Bo przecież było jasne, że jeśli poziom wody się podniesie do warstw czwartorzędowych, to - przy niekorzystnych warunkach geologicznych w Sierszy i Gaju - zacznie się problem z zapadliskami.

Wnioski ze spotkania
Spotkanie w siedzibie OSP w Sierszy trwało ponad 3 i pół godziny. Jakie wnioski z niego płyną?
Po pierwsze - że trzeba działać szybciej i intensywniej, bo czas nie działa na korzyść tych osiedli. Po drugie - wciąż brakuje ekspertyz i wyliczeń, co się bardziej opłaca - uzdatnianie gruntu, a może odpompowywanie wody z wyrobisk czy też - ostatecznie - wysiedlenia. Mieszkańcy oczekują odpowiedzi na wiele ważnych pytań oraz zdecydowanych i szybkich działań instytucji państwowych.
Pojawia się też szereg wątpliwości - na przykład - czy pogłębienie Koziego Brodu i jego przebudowa rozwiąże problem Sierszy? A może go spotęguje?

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu „Przełomu".

 

Czytaj również