Archiwalne zdjęcie Kopalni Węgla Kamiennego Siersza znalazło się na pocztówce z 1975 r. Jego autorem jest artysta fotograf Feliks Zwierzchowski (1912-2003).
Zdjęcie pokazujące kopalnię z lotu ptaka zostało wykonane od strony Kamiennej Góry (410 m n.p.m.). Dziś to wzgórze, wznoszące się nad ul. Kopalnianą, porastają wysokie drzewa.
Napis "Siersza", umieszczony na budynku zakładu przeróbczego, znajdował się od strony Grunwaldzkiej. Na publikowanej fotografii biegnie ona wzdłuż krawędzi lasu. W oddali, z prawej, widać domy na osiedlu Siersza (rejon kościoła i ul. Chrzanowskiej).
Z KWK Siersza pozostał obiekt, dawniej stojący przy głównej bramie wjazdowej, a dzisiaj zajmowany przez spółkę Gwarek, zarządcę nieruchomości.
Ostatni rok z życia KWK Siersza
1998 rok
7 grudnia - powstaje Społeczny Komitet Ratowania Kopalni, skupiający 12 działających na kopalni związków zawodowych.
1999 rok
1 lutego - zatwierdzenie programu naprawczego KWK Siersza (przewiduje on m.in. redukcję zatrudnienia o 600 pracowników), mającego na celu odsunięcie od kopalni widma likwidacji.
Maj - w referendum większość załogi opowiada się za opóźnieniem wypłaty planowanych, 10-procentowych podwyżek (z maja na lipiec). Referendum zorganizował Społeczny Komitet Ratowania Kopalni.
14 czerwca - ZZ Kontra ogłasza pogotowie strajkowe w związku z ujawnieniem protokołu negocjacji Ministerstwa Gospodarki z Bankiem Światowym, który jednoznacznie zakłada likwidację KWK Siersza.
Czerwiec/lipiec - Ministerstwo Gospodarki wstępnie aprobuje projekt powołania nowego podmiotu gospodarczego tworzonego przez: KWK Siersza, Elektrownię Siersza oraz gminę Trzebinia. Jego utworzenie poprzedziłaby likwidacja kopalni.
Lipiec - trwa protest górników, ale praca w kopalni przebiega bez zakłóceń.
Od 21 lipca dyrektor kopalni Marian Pasierbek "urzęduje" w NOT w Trzebini, bo górnicy nie chcą go wpuścić na teren kopalni.
Pod koniec lipca w kopalni rozpoczyna się strajk okupacyjny.
23 lipca - podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia nowego podmiotu gospodarczego, tworzonego przez kopalnię, elektrownię i gminę Trzebinia.
1 września - zarząd Nadwiślańskiej Spółki Węglowej SA (właściciel kopalni) podejmuje uchwałę o postawieniu "Sierszy" w stan likwidacji. Jednocześnie trwają prace nad powołaniem nowego podmiotu gospodarczego, będącego nadzieją dla walczących o kopalnię górników.
Październik - warszawska firma EMKA negatywnie ocenia projekt powołania nowego podmiotu gospodarczego, szacując, że będzie przynosić straty. W tej sytuacji upada pomysł powołania go.
30 października - z kopalni wyjeżdża ostatnia tona węgla.
Od 1 listopada rozpoczyna się proces definitywnej likwidacji kopalni.
14 listopada górnicy przerywają trwający od lipca protest.
Wyburzanie budynku Zakładu Przeróbki Mechanicznej w KWK Siersza w Trzebini 13 października 2001 r. FOTO: ANDRZEJ KABAŁA
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz