Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Zdeterminowani rodzice z Poręby Żegoty oddają dzieci do innych przedszkoli

27.04.2023 17:00 | 5 komentarzy | 3 718 odsłony | Łukasz Dulowski
Oddział przedszkolny w podstawówce w Porębie Żegoty działa za krótko. Rodzice chcą jednak nie tylko wydłużenia opieki nad maluchami.
5
Zdeterminowani rodzice z Poręby Żegoty oddają dzieci do innych przedszkoli
W SP w Porębie Żegoty jest oddział przedszkolny, funkcjonujący w godz. 7-13. To za krótko
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Agnieszka Bortel, przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Porębie Żegoty, pisze do burmistrz Beaty Nadziei-Szpili i Rady Miejskiej w Alwerni:

„Brak przedszkola w godz. od 6.30 do 16 powoduje brak równego dostępu do usług publicznych (...) Obecnie oddział przedszkolny działa w godz. od 7 do 13 i nie rozwiązuje problemu opieki przedszkolnej w sołectwie. Dostępne dla rodziców sześć godzin dziennej opieki pozwala na realizację programu nauczania sześciolatków, ale nie wystarcza do zapewnienia opieki dla dzieci pracujących rodziców. Skutkuje to wykluczeniem zawodowym, ekonomicznym i społecznym rodzin mieszkających w Porębie Żegoty. Problem ten głównie dotyczy młodych kobiet, które mają utrudniony dostęp do podjęcia pracy zawodowej. Zdeterminowani rodzice oddają dzieci do innych przedszkoli. W tej sytuacji generujemy problemy w ościennych miejscowościach. Dodatkowo budżet gminy jest obciążany kosztami opieki przedszkolnej dzieci z naszego sołectwa, uczęszczających do przedszkoli poza naszą gminą" - czytamy w piśmie.

Problemem jest również ciasnota. Aktualnie w oddziale przedszkolnym w Porębie Żegoty jest 24 dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Wszystkie maluchy są razem. Chodzi o to, aby w przyszłości utworzyć dwie grupy (3-4 latki oraz 5-6 latki), które miałyby osobno zajęcia.