Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

KONTRA prosi Zbigniewa Ziobrę o pomoc w obronie elektrowni Siersza w Trzebini

20.04.2023 19:03 | 10 komentarzy | 4 588 odsłony | Alicja Molenda
Związkowcy z KONTRY piszą do ministra sprawiedliwości, że ich zakładu nie ma w planie zapotrzebowania na moc po 2025 roku. Oznacza to likwidację elektrowni "Siersza". Apelują o pomoc we włączeniu jej do rynku i ocalenie ich firmy.
10
KONTRA prosi Zbigniewa Ziobrę o pomoc w obronie elektrowni Siersza w Trzebini
Elektrownia Siersza od strony Czyżówki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Związkowcy nawiązali w swoim piśmie na niedawnej wizyty Zbigniewa Ziobry w Jaworznie, gdzie poruszane były kwestie przeszłości polskiej energetyki. Wierzą, że szefowi Solidarnej Polski temat leży na sercu.

"Jesteśmy głeboko zaniepokojeni dyskryminacją naszego zakładu pracy, która przejawia się w nieuwzględnieniu przez TAURON WYTWARZANIE SA Elektorowni Siersza w planach rozwojowych. Tauron Polska Energia nie ma dedykowanych nam inwestycji, do których położenie naszej elektrowni doskonale się nadaje, ponieważ:

- posiadamy 150 ha przemysłowego terenu

- posiadamu dostep do wody poprzez system pomp głębinowych oraz zbiornika wodnego Kozibród, który nie koliduje z gminnymi zasobami wody pitnej

- obecnie posiadamy instatalcje do współspalania biomasy z weglem

- atutem staje się budowa przez GAZSYSTEM rurociągu gazowego, który będzie łącznikiem Gazoportu Świnoujście z południem kraju. Rurociąg ten będzie przebiegał w odległości 3,7 km od elektrowni Siersza" (...)

- piszą związkowcy.

Dalej przypominają, że elektrownia ma dwa fluidalne bloki energetyczne z 2001 r. po 150 MW każdy,  "dyspozycyjne, ekonomiczne i elastyczne, z dużą regulacją mocy, co świetnie wpisuje się w uzupełnienie produkcji energii z niestabilnego OZE".

Podkreślają, że nie są one wyeksploatowane technicznie i mogą pracować po 2025 r.

"Planowane wyłączenie naszych bloków po 2025 r. będzie marnotrawieniem majątku skarbu państwa, gdyż praca tych blokó byłą zaplanowana do 2042 r. - czytamy w wystąpieniu KONTRY.

Zwiazkowcy twierdzą: "mamy możliwości wyprowadzenia mocy przez rozdzielnie 110 kV i 220 KV. W latach świetności produkowaliśmy na potrzeby krajowe i zagraniczneokoło 780 MW".

Zwiazek Kontra zapewnia ministra Ziobrę w soim wystąpieniu, że elektrownia chciałaby też rozwijać dostawę ciepła systemowego dla mieszkanców gminy.

Obecna sytuacja elektrowni, jak piszą związkowcy, to konsekwencja uchwały zarządu TAURON Wytwarzanie SA z 23.02. 2021 r. Oznacza ona koniec elektrowni Siersza na dzień 31.12.2025 r.

"Spowoduje to głęebokie bezrobocie około 170 pracowników naszego zakładu i drugie tyle pracowników firm świadczacych nam usługi eksploatacyjne i remontowe" - sygnalizują związkowcy.

Pismo podpisane przez Marka Staronia, przewodniczącego ZZ "KONTRA" - oddział w elektrowni Siersza, skierowane do Zbigniewa Zobry przesłane zostało też do lokalnych samorządów, parlamentarzystów i prezesów TAURONU.