Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak zmniejszyć stres w pracy?

24.03.2023 13:31 | 0 komentarzy | 824 odsłony | red

Materiał promocyjny

Stres w pracy dopada każdego z nas, choć w różnym stopniu. Zależy to od środowiska pracy, nakładu obowiązków i ich dostosowania do posiadanych przez Ciebie umiejętności, a także od Twojej wrażliwości na trudne sytuacje. Do pewnego stopnia, niewielka dawka stresu działa motywująco i mobilizująco – zachęca do działania. Kiedy przekroczy pewien próg… zaczynają się problemy. Jak sobie z nimi poradzić i zmniejszyć stres w pracy?
0
Jak zmniejszyć stres w pracy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przewlekły, chroniczny stres to element życia, który często akceptujemy w naszej codzienności, a później bagatelizujemy. Według rozlicznych badań naukowych – absolutnie nie powinniśmy jednak na to pozwalać. Przewlekły stres realnie szkodzi naszemu zdrowiu. To nie tylko problemy z układem sercowo-naczyniowym od skoków ciśnienia. Nerwowa atmosfera wokół wpływa także negatywnie na nasz układ odpornościowy, czy trawienny. W wyniku długotrwałej ekspozycji organizmu na stres odnotowuje się: obniżenie efektywności mózgu. Słabiej rozwiązujemy codzienne problemy, trudniej czegokolwiek się nauczyć, zaczynamy mieć problemy z pamięcią, kontrolą nad emocjami, czy orientacją przestrzenną. Dlaczego tak się dzieje?

 

Jak stres działa na organizm?

Nasz organizm w stresie działa nieco inaczej niż standardowo. Przede wszystkim wydziela duże ilości kortyzolu. Hormon ten zwiększa stężenie glukozy we krwi, dodając nam dużo energii. Ma to sens w krótkotrwałych sytuacjach, takich jak wystąpienie publiczne, czy rozmowa o pracę. Podnosi także ciśnienie krwi, częstotliwość oddechów, czy ilość sodu we krwi. To zmienia całą gospodarkę organizmu! Z powodu dużego stężenia kortyzolu nie możemy zasnąć, spada wrażliwość na insulinę, czy mamy podwyższone ciśnienie krwi. Długofalowe działanie hormonu uszkadza korę przedczołową mózgu, przez co trudniej nam planować, organizować, decydować, skupić uwagę, czy rozwiązać problem.

Naukowcy dowiedli także, że zestresowany organizm produkuje mniej neuronów – komórek, które przetwarzają i przekazują różne informacje. Wytwarza za to nadmiar mieliny. Powłoka ta dosłownie blokuje nasz mózg. Nie pozwala neuronom się ze sobą łączyć, co utrudnia przekazywanie informacji. Wówczas mózg traci swoją efektywność. Najpierw przeprowadza operacje myślowe wolniej – trudniej nam się czegokolwiek nauczyć lub przeanalizować sytuację, problem. Później wpływa negatywnie na pamięć długotrwałą, czy orientację przestrzenną.

 

Jak objawia się stres?

Zanim jednak wszystko dojdzie do tak skrajnego momentu, na pewno dostrzeżesz u siebie pewne objawy. Stres w organizmie powoduje m.in.:

 • Chroniczne zmęczenie,
 • Bóle: głowy, pleców,
 • Problemy z układem trawiennym,
 • Kołatanie serca,
 • Trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy,
 • Spadek koncentracji,
 • Nagłe chudnięcie lub tycie (w zależności od tego, czy „zajadasz” stres, a może w jego wyniku zapominasz o regularnych posiłkach).

Powyższe objawy powinny Cię już zaalarmować. Być może stresu w Twoim życiu jest zbyt dużo. Jeśli wiesz, że czynnikiem, który za niego odpowiada, jest Twoja praca – najpewniej niedługo dojdzie do wypalenia zawodowego. A to i tak jeszcze stosunkowo niewielka cena, którą można zapłacić za przewlekły stres.

 

Co jest powodem stresu w pracy?

Podłoże stresu w pracy może być zróżnicowane. To nie tylko wiecznie wrzeszczący szef, czy „kolega” informujący menadżera o każdym, nawet najmniejszym Twoim spóźnieniu. Jeżeli podejrzewasz u siebie stres spowodowany pracą, sprawdź poniższe możliwe przyczyny:

 • Przemęczenie i nadmiar obowiązków – gdy zadania przekraczają Twoje możliwości, a Ty ciągle zostajesz po godzinach, czujesz zmęczenie. W przypadku jednorazowych sytuacji – nic się nie dzieje. Jeśli odczuwasz nadmiar obowiązków przez cały czas, na pewno Twój organizm jest w dużym stresie.
 • Problemy z ludźmi – Twojemu szefowi ciągle wszystko się nie podoba, a do tego jesteś skonfliktowany z połową zespołu? Bez względu na to, kto jest odpowiedzialny za tę sytuację, zapewne czujesz, że konflikty te obniżają Twój nastrój.
 • Trudne środowisko pracy – hałas, praca na wysokościach, wykonywanie obowiązków służbowych w zbyt zimnych lub ciepłych miejscach, kontakt ze szkodliwymi lub drażniącymi substancjami chemicznymi mogą powodować wzrost kortyzolu.
 • Nieadekwatne wynagrodzenie – Nie chodzi tu tylko o gratyfikację finansową. Możesz czuć, że Twoje wysiłki nie przynoszą Ci satysfakcji, nie wpływają pozytywnie na rozwój Twojej kariery, są niezauważane przez szefa i nie gwarantują Ci bezpieczeństwa zatrudnienia. Ta niepewność jest frustrująca.
 • Chaos w pracy – wykonujesz swoje zadania z tym samym zaangażowaniem i nigdy nie wiesz, jak na nie zareaguje menadżer? W dodatku co chwilę zmienia się system funkcjonowania zespołu, godziny pracy, procedury, procesy i cele do osiągnięcia? Chaos generuje stres.

 

Jak zmniejszyć stres?

Na początek zacznij od siebie i zadbaj o swój organizm. Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to znaleźć czas, przestrzeń i sposób na rozładowanie stresu. Postaw na techniki relaksacyjne. Znalezienie choćby 5 minut na świadome, głębokie, spokojne oddychanie powinno dać Twojemu organizmowi sygnał, że nie ma się czym stresować. Do tego ważna jest aktywność fizyczna, choćby mały spacer. Wiele negatywnych emocji można „przepracować”, wybierając się na poranny jogging.

Do tego istotna jest prawidłowo zbilansowana dieta. Postaraj się o produkty, które nie podwyższają ciśnienia krwi i dostarczają dużo różnorodnych składników odżywczych. Lekarze bezustannie powtarzają, że najlepsza jest tu dieta śródziemnomorska, oparta na sezonowych owocach i warzywach. Nie zapominaj przy tym o jednym. Długofalowo i realnie może Ci pomóc tylko wyeliminowanie źródła stresu. Inaczej tylko załagodzisz i zmniejszysz negatywne skutki jego oddziaływania. Może zmiana pracy będzie dla Ciebie dobrym pomysłem?

 

Znajdź pracodawcę z Work or Not!

Zanim wejdziesz w nowe środowisko pracy, lepiej zawczasu dowiedz się, czy nie wpadasz z deszczu pod rynnę. Zmiana pracodawcy będzie pomocna w zmniejszaniu stresu tylko wtedy, gdy nie będą występować zjawiska, które podnoszą Ci ciśnienie. Przyznaj, że zmiana z krzyczącego szefa na wrzeszczącego menadżera to żadna zmiana. Przyjrzyj się potencjalnemu pracodawcy jeszcze zanim wyślesz do niego swoje CV. Jak to zrobić?

Wejdź na stronę www.workornot.pl i wpisz nazwę przedsiębiorstwa, które chcesz sprawdzić. Wejdź na profil firmy i… czytaj. W serwisie Work or Not pracownicy zostawiają swoje komentarze dotyczące miejsca pracy. Opisują swoje doświadczenia, atmosferę, strukturę budowania zespołu, czy adekwatność wynagrodzenia do pełnionych funkcji. Naprawdę wiele można z tego wyczytać! Sprawdź, czy masz do czynienia z przyjaznym środowiskiem pracy z Work or Not – ciesz się zdrowiem i spokojem na wiele lat!

Materiał promocyjny