Materiały promocyjne
Zakup akcji na giełdzie - jakimi strategiami warto się zainteresować?
Materiał promocyjny

Czym są akcje? Wyjaśniamy
Jaka jest definicja akcji? Czym charakteryzują się te produkty? Przede wszystkim należy wskazać, iż są to papiery wartościowe. Za ich emisję odpowiadają spółki notowane na giełdzie, czyli spółki akcyjne. Posiadaczy akcji nazywa się akcjonariuszami. Wszystkim akcjonariuszom przysługuje szereg praw. Zakres praw akcjonariusza uzależniony jest od liczby posiadanych przez niego akcji. Najwięcej uprawnień posiada akcjonariusz większościowy, czyli taki, który ma więcej niż 50% akcji. Ma on prawo do samodzielnego podejmowania kluczowych decyzji dotyczących danego przedsiębiorstwa.
Warto też nadmienić, że każdy z akcjonariuszy ma prawo do brania udziału w spotkaniach zarządu i głosowania na walnym zgromadzeniu. Fakt, iż posiadamy akcje na giełdzie to także bardzo ważne uprawnienie, jakim jest prawo do otrzymywania cyklicznych gratyfikacji finansowych, czyli tzw. dywidend. Ich wysokość zależy od zysku przedsiębiorstwa w danym okresie.
Jak widać, posiadanie akcji zapewnia wiele profitów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że inwestycje giełdowe obarczone są dość wysokim poziomem ryzyka. Z tego powodu każdy, kto myśli o tym, by rozpocząć swoją przygodę, powinien w pierwszej kolejności dowiedzieć się jak najwięcej o popularnych strategiach inwestowania. Dzięki temu ryzyko utraty wszystkich zainwestowanych środków będzie znacznie niższe.
Strategia szukania rynkowych okazji
Strategia szukania rynkowych okazji (ang. market opportunities) jest wyjątkowo często wykorzystywana przez osoby inwestujące na giełdzie. Polega ona na tym, że dążymy do tego, by zarabiać na giełdzie w każdym czasie - nawet wtedy, gdy aktualna sytuacja ekonomiczna nie jest zbyt dobra, a większość inwestorów nie odnosi zysków. Aby odnieść sukces w stosowaniu tej strategii, trzeba poświęcać bardzo dużo czasu na poszukiwanie okazji rynkowych.
Strategia na przeczekanie
Inną z popularnych strategii jest strategia na przeczekanie. Jej istotą jest maksymalne ograniczenie strat towarzyszących giełdowym inwestycjom. W przypadku, gdy następuje odwrócenie trendu wzrostowego, a notowania firm spadają, zgodnie z tą strategią należy wycofać swoje udziały.
W późniejszym czasie, gdy notowania spadają do bardzo niskiego poziomu, ponownie należy kupić akcje tych samych spółek. Po upływie czasu nadchodzi moment, w którym ceny akcji danej firmy znów będą droższe. To jest właśnie szansa na to, by sprzedać posiadane akcje w atrakcyjnej cenie z imponującym zyskiem.
Materiał promocyjny