Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Zakup akcji na giełdzie - jakimi strategiami warto się zainteresować?

21.03.2023 10:31 | 0 komentarzy | 628 odsłon | red

Materiał promocyjny

Aby kupno akcji na giełdzie przyniosło nam satysfakcjonujące rezultaty, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy zdobyć jak najszerszą wiedzę na temat mechanizmów rządzących tym rynkiem a także poznać najpopularniejsze strategie. Im mamy większą wiedzę, tym mniejsze jest ryzyko, iż stracimy wszystkie zainwestowane przez siebie środki. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie strategie powinni wziąć pod uwagę początkujący inwestorzy stawiający pierwsze kroki na giełdzie.
0
Zakup akcji na giełdzie - jakimi strategiami warto się zainteresować?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym są akcje? Wyjaśniamy

Jaka jest definicja akcji? Czym charakteryzują się te produkty? Przede wszystkim należy wskazać, iż są to papiery wartościowe. Za ich emisję odpowiadają spółki notowane na giełdzie, czyli spółki akcyjne. Posiadaczy akcji nazywa się akcjonariuszami. Wszystkim akcjonariuszom przysługuje szereg praw. Zakres praw akcjonariusza uzależniony jest od liczby posiadanych przez niego akcji. Najwięcej uprawnień posiada akcjonariusz większościowy, czyli taki, który ma więcej niż 50% akcji. Ma on prawo do samodzielnego podejmowania kluczowych decyzji dotyczących danego przedsiębiorstwa.

Warto też nadmienić, że każdy z akcjonariuszy ma prawo do brania udziału w spotkaniach zarządu i głosowania na walnym zgromadzeniu. Fakt, iż posiadamy akcje na giełdzie to także bardzo ważne uprawnienie, jakim jest prawo do otrzymywania cyklicznych gratyfikacji finansowych, czyli tzw. dywidend. Ich wysokość zależy od zysku przedsiębiorstwa w danym okresie.

Jak widać, posiadanie akcji zapewnia wiele profitów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że inwestycje giełdowe obarczone są dość wysokim poziomem ryzyka. Z tego powodu każdy, kto myśli o tym, by rozpocząć swoją przygodę, powinien w pierwszej kolejności dowiedzieć się jak najwięcej o popularnych strategiach inwestowania. Dzięki temu ryzyko utraty wszystkich zainwestowanych środków będzie znacznie niższe.

Strategia szukania rynkowych okazji

Strategia szukania rynkowych okazji (ang. market opportunities) jest wyjątkowo często wykorzystywana przez osoby inwestujące na giełdzie. Polega ona na tym, że dążymy do tego, by zarabiać na giełdzie w każdym czasie - nawet wtedy, gdy aktualna sytuacja ekonomiczna nie jest zbyt dobra, a większość inwestorów nie odnosi zysków. Aby odnieść sukces w stosowaniu tej strategii, trzeba poświęcać bardzo dużo czasu na poszukiwanie okazji rynkowych.

Strategia na przeczekanie

Inną z popularnych strategii jest strategia na przeczekanie. Jej istotą jest maksymalne ograniczenie strat towarzyszących giełdowym inwestycjom. W przypadku, gdy następuje odwrócenie trendu wzrostowego, a notowania firm spadają, zgodnie z tą strategią należy wycofać swoje udziały.

W późniejszym czasie, gdy notowania spadają do bardzo niskiego poziomu, ponownie należy kupić akcje tych samych spółek. Po upływie czasu nadchodzi moment, w którym ceny akcji danej firmy znów będą droższe. To jest właśnie szansa na to, by sprzedać posiadane akcje w atrakcyjnej cenie z imponującym zyskiem.

Materiał promocyjny